• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Ağustos 2014

TARİHE MALOLMUŞ HEYKELİ DİKİLEN İLK LAZ

Osmanlı döneminde Mısır’da düşmanlara karşı verdiği mücadele nedeniyle Mısırlıların gönlünü feth etmiş olan Lazoğlu Muhammet Paşa’nın başkent Kahire’de heykeli yapılmış.


lazoglumuhammedpasa1Lazoğlu Muhammed Paşa’nın Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılmış bir heykeli var ve bu adla birde heykelin olduğu yerde meydan var.

Patikaa.com olarak yaptığımız araştırma’da Lazoğlu Muhammed Paşa ile ilgili tarihsel farklı farklı bilgiler var olduğunu gözlemledik. Fakat hepsinin ortak noktası onun kahraman oluşundan bahsedilmesidir.

Lazların sınırlar ötesindeki hikâyesini anlatan heykel. Mısır başkenti Kahire’de. Nil nehrinin kıyısında bir meydanda. Yüksekçe mermer bir kaide üzerine konulmuş, yaklaşık bir buçuk insan boyundaki heykel. Belinde palası, üzerinde cepkeni, başında sarığı, kıvır kıvır sakalları, çakmak çakmak bakan gözleri; Karadenizli olduğunu ortaya koyan kanatlı iri burnu ile Osmanlı donanmasının kahraman deniz askerlerinden bir denizci heykeli tüm heybetiyle duran bir heykel. Altındaki yazıyı okuduğunuzda “Laz-Ogli Mohammed Bey” yazısı göze çarpıyor. Kahire’nin en güzel yerine Laz Oğlu Muhammed Bey’in heykelini dikip meydana adını vermişler.

Şkunebura’nın araştırmasına göre ise Padişah 3. selim zamanında Fransızlar ve İngilizler Mısır’a saldırıp Kahire’ye girmişler, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ya yardım amacı ile Osmanlı donanmasındaki leventler kahramanca savaşarak düşmanları kovmuşlar. Osmanlı donanmasında bulunan Laz Oğlu Muhammed Bey ise gerçekten çok kahraman birisiymiş, emrindeki adamları ile canı pahasına savaşarak bir mahallede çoluk çocuğu katledilmekten kurtarmış ve şehit olmuş. Laz Oğlu Muhammed Bey ise yüzlerce yıl sonra hatırlanarak, adına mısırlılar bir heykel yaptırmışlar ve Kahire’nin en güzel mahallesinin meydanına da “Laz Oğlu Meydanı” adını koymuşlar.

lazoglumuhammedpasa2Lazoğlu Heykelinin Yapım Hikayesi

Mısır İçişleri Bakanlığı ve Mısır İstihbarat Birimi’nin bulunduğu meydandaki ”Lazoğlu Heykeli”nin ilginç bir hikayesi var.

Mehmet Ali Paşa’nın torunu Tevfik Paşa, Mısır’da komutanlığın yanı sıra uzun süre mali işlerden sorumlu olan ve dedesinin en güvendiği kişilerden Lazoğlu Muhammed Bey için heykel yapmak ister. Fakat heykelini yapacak Fransız heykeltıraş, ona ait hiçbir resim bulamaz. Bir gün sokakta bir arkadaşıyla yürürken, arkadaşının yoldan geçen bir ”Saka”yı (Evlere su taşıyan kişi) işaret ederek, ”İşte Lazoğlu” deyip, Ona benzeyen birini göstermesi üzerine, heykeltraşın bu kişiyi dikkate alarak söz konusu heykeli yaptığı anlatılır.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa döneminde Mısır’da komutan ve mali işler sorumlusu olarak görev yapan, daha sonra ise bir süre sadrazamlık görevinde bulunduğu belirtilen Lazoğlu Muhammed Bey’in adını taşıyan meydandaki heykelinin altında, Arapça’nın yanı sıra Latin alfabesiyle yazılmış ”Laz-Oglı Muhammed Bey-1828” levhası yer alıyor.

lazoglumuhammedpasa3Takvim gazetesi yazarı Bekir Hazar 13 Eylül 2011 tarihinde Lazoğlu Muhammet Paşa için şu satırları yazmıştı;

Tahrir Meydanı’nın hemen yanında bir semt var.
Adı; “Laz oğli”..
Ve o Laz oğli semtinin tam göbeğinde bir buçuk insan boyunda bir heykel var.
Belinde palası, üzerinde cepkeni, başında sarığı… Kıvır kıvır sakalları… Çakmak çakmak gözleri… Ve kanatlı iri burnu ile… Lazoğlu’nun heykeli bu… Padişah 3. Selim zamanında Fransızlar ve İngilizler Mısır’a saldırıp Kahire’ye girdiler.
İşgalci düşmanı Kahire’den atmak için Osmanlı donanması harekete geçti.
İşte o donanmada kahraman bir yiğit vardı.
Adı Lazoğlu Muhammed idi.
Lazoğlu, emrindeki adamları ile Kahire sokaklarında düşman kovaladı.
İngilizler bir mahallede çoluk çocuğu katletmek üzereydi.
Lazoğlu yetişti, katliamı engelleyerek çocukların hayatını kurtardı.
Canı pahasına… Çünkü çocuklar için savaşırken şehadet şerbetini içti.
Yüzlerce yıl sonra onun aziz hatırasına Mısırlılar bir heykel yaptırdı.
O heykelin olduğu semte “Laz oğli mahallesi” adı verildi.
Dedemiz Laz oğli Muhammed Mısır’da çocukları ölümden kurtardı

lazoglumuhammedpasa4

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

#

TARİHE MALOLMUŞ HEYKELİ DİKİLEN İLK LAZ” için 1 yorum

  1. Güzel bir haber derlemişsiniz teşekkürler . Ama haberi hapmak için yararlandığınız kaynaklarıda yazsaydınız çok daha iyi olmazmıydı emek hırsızlığı olmasın bence… 🙂