• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TARİHİ BAKIRCILAR ÇARŞISININ RESTORASYONU TAMAMLANDI

Trabzon’da restorasyonu tamamlanan Tarihi Alacahan Bakırcılar Çarşısı esnafına hem ticari hem de turistik açıdan hizmet edecek.


alacahanbakırcılar2Trabzon Valiliği tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Alacahan’ın da içersinde yer aldığı Bakırcılar Çarşısına giden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, burada ağırlıklı olarak bakır işçiliği yapan esnafları ziyaret etti.

Geçmişi 17. Yüzyıla dayanan Selçuklu mimarisi Alacahan metruk halden çıkarılıp yaklaşık 3 milyon lira bedelle restore edildikten sonra çevresindeki esnaflara umut vermeye başladı. Bu bölgedeki esnafları ziyaret eden Vali Öz, Alacahan’ın, çevresindeki esnaflar için önemli işlev bir göreceğini ifade etti. Esnafları ziyaret ederek onlarla bol bol sohbet eden Vali Öz, bölge ekonomisinin canlılık kazanması için özellikle kruvazör turizm kapsamında ilimize gelen turistleri Alacahan’a ve dolayısıyla Bakırcılar Çarşısı’na yönlendireceklerini söyledi. Öz “Alacahan bölge turizmi için çok büyük işlev görecek. Tabi bundan en çok sizler istifade edeceksiniz. Alacahan’ın iki sokak altında geniş bir otopark yapacağız ve böylece gelen turistler araçlarını buraya park ettikten sonra bölgeyi rahatlıkla gezip alışverişlerini yapabilecekler. Böylelikle Alacahan bu bölgedeki esnafımıza hem ticari hem de turistik açıdan hizmet edecek. Bu mekan ayrıca bölgenin hem cazibe merkezi olmasını sağlayacak, hem de buradaki esnafın markalaşması ve standartlarının yükselmesine vesile olacak” dedi.

alacahanbakırcılar4Vali Öz’ün ziyaretinden ve ilgisinden dolayı memnuniyetlerini dile getiren Bakırcılar Çarşısı esnafı da, “Alacahan’ın amacına uygun olarak kullanılması bizim işlerimizin de gelişmesine vesile olacak. Bulunduğumuz alan şu anda çok aktif bir alan değil ama Alacahan’a olan ilgi burayı da hareketlendirecektir. Böylece hem Alacahan’ın katkıları, hem de esnaflarımızın çabalarıyla bölgede ekonomi ve turizm canlanacaktır. Bu mekanın restore edilerek turizme kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Ayrıca ziyaretiniz bizlere moral vermiştir. Bu tür ziyaretleri sürekli yapmanızı bekliyoruz” dediler.

Vali Öz, daha sonra beraberindekilerle esnafların dükkanlarına girerek orada ürettikleri ürünleri eline alarak inceledi. Esnaflara işlerinde kolaylıklar, bereketli ve bol kazançlar diledi.

alacahanbakırcılar3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?