• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Kasım 2014

TARİHİ ÇEŞMELER RESTORE EDİLİYOR

Ordu’nun geçmişinden izler taşıyan 1911 yılına ait tarihi Kirazlimanı Çeşmesi ile 1842 yılına ait tarihi Oluksuyu Çeşmelerini, Ordu Büyükşehir Belediyesi restore ediyor.


ordutarihiçeşmeleryenileniyor2Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu’nun geçmişinden izler taşıyan 2 tarihi çeşmeyi restore ediyor. Büyükşehir, Altınordu ilçesinde bulunan 1911 yılına ait tarihi Kirazlimanı Çeşmesi ile 1842 yılına ait tarihi Oluksuyu Çeşmelerinin onarım çalışmalarına başladı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre; Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onarım izni alınan çeşmelerin restorasyonu, Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığına bağlı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yaptırılırken, Tarihi çeşmeler orijinallerine sadık kalınarak aynı malzeme ve tarz ile yenileniyor.

Restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, “Tarihi mirasımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Tarihi çeşmelerle ilgili bir açıklama yapan Genel Sekreter Çöpoğlu, “Su medeniyeti ve çeşmeler bizim geçmişimizde var. Su, eskilerin tabiriyle dört temel unsurdan biridir. Hayatın başlangıcıdır, medeniyetin başlangıcıdır. Su denilince aklımıza çeşmeler gelir. Çeşmelerimiz şehir tarihi ve kültürünün yaşayan birer belgesidirler. Yıllarca ilgisiz ve bakımsız kalmış, suları içilmez hale gelmiş, defineciler tarafından yağmalanmış bu ecdat yadigârlarının gelecek kuşaklara aktarılması için Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak biz de elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?