• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

‘TARİHİ KERVAN YOLU’ TURİZME KAZANDIRILDI

Dede Korkut Masalları’na ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne konu olmuş Tarihi Kervan Yolu projesi tamamlandı ve turizme kazandırıldı.


TarihiKervanYolu4


Patikaa.com / Haber Merkezi


Dede Korkut Masalları’na ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne konu olmuş tarihi Bayburt-Sürmene Kervan Yolu, Köprübaşı Kaymakamlığı’nca hazırlanan ve DOKA tarafından finanse edilen ‘Kervan Yolu’ projesi ile yeniden canlanıyor.

Trabzon’un Sümela ve Uzungöl havzalarının dışında üçüncü ve en önemli eko-turizm havzası olan Sürmene-Köprübaşı-Madur Dağı aksında gerçekleştirilen projeyle, havzanın zengin doğal, tarihi ve kültürel değerleri Eko-Turizme kazandırıldı.

TarihiKervanYolu1Sürmene’den Köprübaşı ve Bayburt’a uzanan Kervan Yolu ve çevresindeki havzada tarihi ve kültürel değerlerin tespit edilerek bu değerlerin korunmasını, ekoturizm, kültür ve yayla turizminin geliştirilmesini amaçlayan Kervanyolu Proje tamamlanmasıyla bölge halkı yerli ve yabancı turistleri beklemeye başladı.

Köprübaşı Kaymakamlığı’nca hazırlanan ve DOKA tarafından finanse edilen projeye Trabzon İl Kültür Müdürlüğü, Sürmene Kaymakamlığı, Sürmene Belediyesi, Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği tarafından da desteklendi. Projeyle Sürmene-Köprübaşı ile Bayburt arasında var olan ve başta Evliya Çelebi Seyahatnamesi olmak üzere tarihi kayıtlarda adı geçen antik kervan yolunun Sürmene Ağaçbaşı- Seslikaya Taşlı yaylası hattında yer alan doğal, tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması, Trabzon’da var olan Uzungöl ve Sümela turizm akslarına alternatif yeni bir turizm aksının tanınır kılınarak canlandırılması amaçlanıyor.

Proje sayesinde Türkiye’nin en önemli yüksek rakım Turba bataklığı olan Ağaçbaşı Yaylası’na dönük eko-turizm, kuş gözlem, endemik bitki gözlem ve doğa fotoğrafçılığı, karavan turizmi, kültür turizmi olacak ve yayla şenlikleri daha kapsamlı yapılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?