• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TARİHİ KIZLAR MANASTIRI RESTORASYONDA

Trabzon’un önemli tarihi mekanlarından biri olan Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon maliyeti 1 milyon 570 bin TL olacak.


kızlarmanastiritadilat5Tarih ve kültür uygarlık kenti Trabzon’un önemli tarihi mekanlarından biri olan Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları tam gaz devam ediyor. Restorasyon projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tarihi mekânının restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Tamamlandığında ülke ve bölge turizmine çok önemli katkılar sağlayacak Kızlar Manastırı’nın restorasyon maliyeti 1 milyon 570 bin TL olacak.

kızlarmanastiritadilat4Boztepe mahallesinde bulunan ve Trabzon turizmi için önemli bir yere sahip tarihi manastırın yeni hali şehre gelen turistler için çekim merkezi olacak. Aslına uygun olarak yapılacak olan Manastır içerisinde bulunan tarihi Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarılması projenin en önemli kısmını oluşturuyor. Kent turizmine önemli katkı yapması beklenen manastırın restorasyon maliyeti 1 milyon 570 bin TL olacak. 2014 yılının Mart ayında başlayan restorasyon çalışmalarının 450 günde tamamlanması hedefleniyor.

kızlarmanastiritadilat3Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon’un tarih, uygarlık ve kültür kenti olduğuna dikkat çekerek şehirde bulunan tarihi mekânları restore ederek tekrar turizmin hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu “Tarihi Kızlar Manastırı’nın restorasyon projesini Belediyemiz kaynakları ile daha önce yaptırmıştık. Manastırın restorasyonunun yaptırılması için bu tarihi mekânı 5 yıl süre Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettik. Israrlı takiplerimiz neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından bu tarihi mekânın restorasyon ihalesi yapıldı ve yüklenici firma çalışmaları hızla bir şekilde sürdürülüyor. Restorasyonun tamamlanması ile turizme kazandırılacak olan tarihi mekân şehrin kültür sanat ve turizm hayatına önemli bir canlılık katacaktır. Bir tarih ve kültür kenti olan Trabzon turizmde de yükselen değer olmaya devam edecek” diye konuştu.

kızlarmanastiritadilat2Boztepe’nin yamacında şehre hâkim bir mevkide kurulan Kızlar Manastırı 14. yüzyılda (1349-1390) 3.Aleksios tarafından yaptırılmış, yapılan ilavelerle manastır 19 yüzyılda son şeklini almıştı.

kızlarmanastiritadilat1

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?