• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TARİHİ KURUL KALESİ’NDE KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ordu merkeze bağlı Bayadı köyü sınırları içinde bulunan 2300 yıllık tarihi Kurul Kalesi’nde başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.


TARİHİ-KURUL-KALESİ’NDE-KAZI-2İlk kazı çalışmalarına 2010 yılında başlanan ve yürütülen çalışmalar sonucunda 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilen Kurul Kalesi’nin yapılan kazı çalışmalarında tepe adaları, giriş kapısı, seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıca büstleri, tapınak ve kale duvarları bulundu.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da, Bayadı köyü sınırları içinde bulunan 2300 yıllık tarihi Kurul Kalesi’nde başlatılan ve devam eden kazı çalışmalarını inceledi.

TARİHİ-KURUL-KALESİ’NDE-KAZI-3Vali Balkanlıoğlu, beraberinde İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ve Müze Müdürü Neşe Öncül ile birlikte Kurul Kalesi’nde incelemelerde bulunarak, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr.Atakan Akçay’dan detaylı bilgi aldı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, ”Kurul kalesi Karadeniz’in en önemli tarihi arkeolojik sit alanı. 2200-2300 yıllık bir yerleşime bugüne kadar yapılan kazılarda ve kazılar devam ettikçe katmanlarda kaç bin yıl geriye gidileceği belli değil ama şuana kadar 2200 yıllık eserler bulundu. İsa’dan önce bir takım bronz ve diğer materyallerden yapılmış taş ve çömlekten tanrı heykelcikleri onu gösteriyor” dedi.

TARİHİ-KURUL-KALESİ’NDE-KAZI-4“Kurul Kalesi çok eski bir yerleşim yeri. Kalenin stratejik konumu bulunduğumuz yere çıkışta tek bir yolun olması ve çok yüksek olması tamamen kayalardan ve uçurumlardan oluşması buranın güvenli bir yerleşim yeri olduğunu sağlamıştır” diyen Vali Balkanlıoğlu, “Burada o günün insanları çok büyük çalışmalar yapmış. Arkadaşlar 250 basamak tespit ettiler. Bir dehliz var alta doğru iniliyor sonuna doğru büyük bir mağaraya ulaşılıyor. Su sarnıçları ile çeşitli zahire ambarları bulunuyor” şeklinde konuştu.

Yapılan kazı çalışmalarının bölgenin tarihine ışık tutacağını ve aydınlatacağını belirten Vali Balkanlıoğlu, “Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Süleyman Yücel Şenyurt ekibi ve öğrencileriyle beraber burada kazı çalışmalarına bütçelerinin el verdiği ölçüde devam ediyor, biz de destekliyoruz” dedi ve teşekkür etti.

TARİHİ-KURUL-KALESİ’NDE-KAZI-5Vali Balkanlıoğlu, ”Benim Ordulu vatandaşlardan ricam, Ordu’nun bir çok yerinde değişik tarihi eserler var. Bu eserler, bölge tarihine ışık tutması açısından son derece önemli. Bilinçsiz kazı yapılmaması ve eserlerin tahrip edilmemesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Altın bulabilmek amacıyla tarihi eserler tahrip ediliyor. Bu tarihi mekânlar Ordu açısından çok önemli. Valilik olarak buraya sahip çıkıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?