• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

05 Kasım 2015

TARİHİ LAZ MİMARİSİ ESKİ TAŞ GÖZ DOLMA EVLER ARTIK TESCİL EDİLİYOR

Artvin’in Arhavi ilçesinde 30 köy ve 7 mahallede toplamda 250 ‘e yakın bulunan Tarihi Laz mimarisi eski taş göz dolma evler artık tescil ediliyor.


LazEvleriTescilleniyor-2İSTAD’tan (İstanbul Arhavililer Derneği) yapılan açıklama şu şekilde;

“27 Mart 2010 tarihinde İSTAD (İstanbul Arhavililer Derneği) öncülüğünde Arhavi Belediyesi, Çoruh Üniversitesi Arhavi Meslek Yüksek okulu ve Ankara Arhavililer Vakfı’nın destekleri ile Arhavi Bayraktar Kültür Merkezinde yapılan ‘’Kültürümüze Sahip Çıkıyoruz’’ toplantısı, tarihi eski taş göz dolma evlerimiz için tescil ve restorasyon sürecini başlatmış oldu.

Aradan geçen 5 yıllık süre zarfında çok yol kat ettik, İSTAD olarak Artvin İl Kültür ve Turizm müdürümüz Hüseyin Ateş beyle beraber koordineli çalışmalar yaptık, köy tanıdıklarımız ve ulaşabildiğimiz eski evlerin sahipleri ile yapılarının tescil ve restorasyonu hakkında bilgi vermeye çalıştık, izleyeceği yol hakkında hangi aşamalardan geçildiğini açıkladık, restorasyonun ve sonrasında yapılacak pansiyonculuk işletmesi ile ilçemize kazandıracağı turizm gelirlerinin artacağını anlatmaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

LazEvleriTescilleniyor-4En büyük memnuniyetimiz yapılan bu toplantı ile halkımızın eski evlere karşı duyarlılığı çok artmıştır bunun en somut örneği olarak Arhavi ilçemiz, Artvin ili ilçeleri arasında en çok tarihi yapısı bulunan ilçe konumuna bugün itibari ile gelmiş durumdadır.

30 köy ve 7 mahallemizde toplamda 250 ‘e yakın tarihi kapsama alınabilecek eski taş göz dolma evlerimiz bulunmaktadır. En büyük çabamız bu evlerimizin tamamının tescil edilmesi ve ileriki yıllara yayılarak restorasyonunun yapılması turizme kazandırılmasıdır.

LazEvleriTescilleniyor-3Üzüldüğüm nokta bazı insanlarımız bilgisi olmadığı halde eski ev sahiplerini yanlış bilgilendirmekte tescil edilmesini engellemektedir. Evlerin tescil edilmesi demek sadece aslına uygun olarak korunması için kültür bakanlığı tarafından envanterine alınması demektir. Evin kullanımı tamamen sahiplerine ait demektir. İstenildiği zaman sahipleri satabilir, otele çevirebilir, pansiyon yapabilir istenildiği şekilde kullanılabilir, tescilin bu kapsamda hiç bir engeli yoktur.

Restore edilmesi gerektiğinde eski binaya orijinal yapısının dışında eklenti yapılmış ise o eklentinin yıkılıp eski ilk yapıldığı zamanki görünümüne getirilmesi gerekir. Yapının dışı aynen korunup iç kısımlarında ilave eklentiler yapılabilir, odalara wc/duş eklenebilir bu tip ilaveler 2.derece tarihi eserlerde yapılabilir. Çizilen yeni restorasyon planında işlenip Trabzon Koruma kuruluna onaylatıldıktan sonra keşif çıkartılıp restorasyon hibe yardımıda alınabilir, ayrıca TOKİ ‘de 10 yıl geri ödemeli düşük faizli restorasyon kredisi vermektedir.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?