• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TARİHİ MANASTIR RESTORE EDİLECEK

Gümüşhane’nin Şiran ilçesindeki 15. yüzyılda kayaların oyulmasıyla yapılan ve büyük bölümü tahrip edilen Çakırkaya Manastırı’nın restorasyonu için çalışma başlatıldı.


IMG_3316


Patikaa.com / Haber Merkezi


Gümüşhane Kültür ve Turizm Müdürülüğünün Çakırkaya Manastırı ile Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi’ndeki dört kilisenin restorasyon projesi için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (Doka) başvuruda bulunduklarını öğrenildi. 

Çakırkaya Manastırı dört kilisenin restorasyon projesi kapsamında restorasyon, restitüsyon ve rölöve  yapımı için gerekli ödeneğin sağlandığını, yapılan projelerin Trabzon Kültür Varlıklarını Korumu Bölge Kurulu’na sunulduğu açıklandı. Çakırkaya Manastırı’nın restorasyonunun yapılabilmesi için gerekli olan ödenek miktarı Kültür ve Turizm Bakanlığından talep edildiği bildirildi.

Tomara Şelelasi ve Çarıkkaya Manastırı

Gümüşhane’nin turistik yerlerinden olan ve yaz sezonunda yapılan çalışmalarla farklı bir kimliğe kavuşarak turizme kazandırılan ve yaklaşık 40 turistin ziyaret ettiği Tomara Şelalesi ile aynı yol güzergahında bulunan Çakırkaya Manastırı bölgeye uğrayan turistlerin merak ettiği bir başka mekanlardan. 

Tahrip Edildi

Manastırın büyük bölümünün tahrip edildiği için  gören turistlerin bu duruma üzüldüğünü biliniyor, “Bölgenin en önemli tarihi değerlerinden olan, kayalar oyularak yapılan bu manastırın mutlaka restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini belirten yetkililer, girişimlerin tamamlanması ile bu tarihi değeri korumak ve aslına uygun bir şekilde turizme kazandırılmasını hedefliyor. Tarihçilerin olağan üstü bir eser olarak değerlendirdiği tarihi Çarıkkaya Manastırı’nda gerekli restorasyon yapıldığı takdirde bölge turizminin hareketleneceği düşünülüyor.Ortak görüş ise Anadolu’da bir çok tarihi eserin ve manastırın bakımsız olduğu resimlerin yok olduğu sütunların kırıldığı gerekli çalışmaların yapılmazsa tarihi yerlerin yok olacağı şeklinde. 

Resim149

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?