• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

21 Temmuz 2015

TARİHİ MEYDANDA 909. BULUŞMA

Ordu’da 909. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali gerçekleştirildi. Yağlı güreşlerde, Recep Kara başpehlivan oldu.


TARİHİ-MEYDANDA-909.-BULUŞMA-4909. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali kapsamında gerçekleşen yağlı güreşlerde, finalde rakibini yenen Ordulu Recep Kara başpehlivan oldu. Ağalık yarışını ise 176 bin lira veren Ahmet Emek kazandı.

TARİHİ-MEYDANDA-909.-BULUŞMA-1YAKLAŞIK 80 BİN KİŞİ KATILDI

Bu yıl 909.su düzenlenen Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali yoğun katılımla gerçekleştirildi. Festivale; Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Milletvekilleri, yurt içi ve yurt dışından gelen iş adamları ile birlikte yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

TARİHİ-MEYDANDA-909.-BULUŞMA-3BAŞKAN YILMAZ; “ BURASI BİNLERCE ŞEHİT VERDİĞİMİZ BİR MEYDAN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz burada yaptığı konuşmada, Aybastı’da düzenlenen yağlı güreşlerin Kırkpınar’dan daha eskiye dayandığını söyleyerek; “Geçmişi 1103-1105 yıllarına kadar giden Geleneksel Perşembe Yaylası Şenliklerimizde sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Burası tarihi bir meydan, Danişmentlilerin savaşına şahit olan ve binlerce şehidimizi verdiğimiz bir meydan. Bu meydan şimdi de pehlivanları ağırlıyor” diyerek Perşembe Yaylası’nın tarihinden övgüyle bahsetti.

Başkan Enver Yılmaz’ın ardından konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, yaylaların önemine değinerek geçtiğimiz aylarda Aybastı Perşembe Yaylası’na ve Ordu’ya dünya bazında ve ülkemizde gerek yerel gerekse ulusal basında çok sayıda gazeteci ve yazar geldiğini belirtti.

Festivalde güreş ağalığı yarışı heyecan dolu anlara sahne oldu. 20 bin lira bedelle açılışı başlayan ağalık yarışında, 2011-2014 yılı festival ağalığı da yapan Ahmet Emek 176 bin lira vererek yeniden güreş ağası seçildi.

TARİHİ-MEYDANDA-909.-BULUŞMA-5BAŞPEHLİVAN RECEP KARA OLDU

Ağalık seçiminin ardından er meydanında başpehlivanlar boy gösterdi. 23 başpehlivanın güreştiği alanda izleyiciler coşkulu anlar yaşadı. Heyecan dolu anlara sahne olan güreşler akşam saatlerine kadar devam etti. Son olarak başpehlivanlık için Hasan Tuna ve Recep Kara yarıştı. Recep Kara’nın Hasan Tuna’yı mağlup etmesiyle güreşler sona erdi.

TARİHİ-MEYDANDA-909.-BULUŞMA-2Altın Kemer’i almaya hak kazanan Başpehlivan Recep Kara’ya ödülünü 2015 yılı Festival Ağası Ahmet Emek ve Belediye Başkanı İzzet Gündoğar takdim etti. Ödüllerin verilmesi ve fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?