• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Ekim 2014

TARİHİ YAPIDA RESTORASYON

Türkiye’nin ve Dünya’nın önemli tarihi mekanı Sümema Manastırı restorasyona giriyor


sumela-112


Patikaa.com / Haber Merkezi


Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nın restorasyon ve rölöve çalışması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan proje, Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca kabul edildiği bildirildi.

Trabzon Sümela Manastırı’nın Türkiye ve Doğu Karadeniz‘in en önemli turizm merkezlerinden biri manastırı her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor, manastır kente gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği tarihi mekanların başında geliyor. Yakın bir zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sümela Manastırı için yeni bir restorasyon projesi hazırlanarak proje Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderilmişti. Kurul’un projeyi onaylayaral bakanlığa gönderdiği öğrenildi.

“Projeyle çevredeki yürüyüş yolları, eksik kalan işlerin tamamlanması hedeflenirken ziyarete kapalı olan bölümlerin restorasyonu tamamlanacak. Böylelikle manastırda kapalı olan alanlar da manastıra gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Projenin hayata geçmesiyle birlikte her yıl artan ziyaretçi sayısının daha da artması hedefleniyor.

Restorasyona Ocak Ayında

Türkiye’deki en büyük manastırlardan biri olan ve son yıllarda dünya turizminde daha da ön plana çıkan Sümela Manastırı için Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Sümela Manastırı’nda sanatsal, kültürel ve mimari açıdan detaylı proje hazırlandığı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da onaylandığı bildirildi. Onaylanan projeyle Sümela Manastırı’nda bundan sonraki süreçte ilk defa aslına uygun kapsamlı ve nitelikli restorasyon yapılacağı restorasyona gelecek yıl ocak ayında başlanacağı öğrenildi.


 

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?