• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Ocak 2015

TARIMA ULUSLARARASI DESTEK

Gümüşhane-Bayburt ve Rize illerinde kırsal alandaki çiftçiler için hazırlanan proje için hazırlıklara başlandı.


TarımaUluslararasıDestek-2Gümüşhane-Bayburt ve Rize illerinde kırsal alanda yaşayan çiftçilerin gelir seviyesinin yükseltilmesi, kırsal alt yapının iyileştirilmesi, çiftçilerin bilinçlendirilerek sosyo-ekonomik statüsünün yükseltilmesi amacıyla hazırlanan projenin hazırlık çalışmaları başladı.

Ortalama bütçesi 27 milyon dolar olan ve kırsal kalkınma ile tarıma önemli bir ivme kazandıracak projenin ilk hazırlık çalışmalarını yürütmek üzere Gümüşhane’ye gelen İslam Kalkınma Bankası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarından oluşan ekip Vali Yücel Yavuz’u ziyaret etti.

Gümüşhane’nin gözle görülür neticeler alma potansiyeline sahip, bâkir, organik bir özelliğe sahip olduğunu dile getiren Vali Yücel Yavuz, il merkezi ve ilçeler genelinde tarımla iştigal eden nüfus yoğunluğunun fazla olduğunu ve böyle bir projeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

TarımaUluslararasıDestek-1Vali Yavuz, uzmanlarla yaptığı görüşmede projenin başarısı için her türlü destek ve çaba içerisinde olacaklarını ve bunun aynı zamanda İslam Kalkınma Bankası’nın da başarısı olacağına değinerek, “Hep birlikte çok çalışacağız. Bu bölgeler üretime müsait bölgeler. Bölgede en büyük problem ulaşım sorunuydu, ama şu anda duble yol dediğimiz otoban türü yollarımız yapılıyor. Bu kalkınma için çok önemli, çünkü maliyetleri düşürüyor. Sadece ana yollar değil köy yolları da iyileştiriliyor. İletişimde de hiçbir sorun yok, köylerimizde dahi internet erişimi mümkün. Gümüşhane olarak, turizm ve tarım konuları bizim önceliğimiz. 450 bin dönüm arazimiz boş, bu arazilerle ilgili somut ve kısa zamanda uygulayıp netice alabileceğimiz projeler üretmeye ihtiyacımız var.” dedi.

Görüşmenin ardından Vali Yücel Yavuz, ziyaretlerinden dolayı uzman ekibe teşekkür ederek, kendilerine Karaca Mağarası rölyefi hediye etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?