• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TBB, ALİ ŞÜKRÜ BEY’İN HAYATINI KİTAPLAŞTIRDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi (TBB) 39 senelik kısa ömründe Türk siyaset tarihinde önemli izler bırakmış, Meclis-i Mebûsân’da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mebûsluk yapan Trabzonlu Ali Şükrü Bey’in hayatını kitaplaştırdı.


AliŞükrüBey-KitabıTrabzon Büyükşehir Belediyesi’nden  önemli bir kültür hizmeti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi 39 senelik kısa ömründe Türk siyaset tarihinde önemli izler bırakmış, Meclis-i Mebûsân’da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mebûsluk yapan Trabzonlu Ali Şükrü Bey’in hayatını kitaplaştırdı. Kabri, Boztepe’de ismi ile özdeşleşen alanda bulunan Ali Şükrü Bey’in hayatını ve mücadelesini Prof. Dr. Necmettin Alkan ve Doç. Dr. Uğur Üçüncü kaleme aldı.

1.baskıda 6 bin adet basılan ve 27 Şubat Cuma günü saat 13.30’da Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapılacak tanıtım, imza ve söyleşi ile okuyucularla buluşturulacak Ali Şükrü Bey kitabı önemli bir kaynak olarak kütüphanelerdeki yerini alacak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un kültür, edebiyat, sanat ve uygarlık şehri olduğunu kaydederek, belediye olarak şehrin var olan misyonuna katkıda bulunmak için gayretlerini sürdürdüklerini belirtti.

Bir fikir, aksiyon ve mücadele eri olan Trabzonlu Ali Şükrü Bey’i belgeler ışığında tanıtarak tarih şuuruna sahip bilinçli bir nesli yetişmesine katkıda bulunmak için Ali Şükrü Bey adlı kitabı yayın hayatına kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Başkan Gümrükçüoğlu Ali Şükrü Bey adlı kitapta yer alan takdiminde şu görüşlere yer verdi;
“Milli Mücadele döneminde, silah ve cephaneden bile daha güçlü ve etkili karakteri ile azim, kararlılık ve cesaret timsali olan hürriyet kahramanımız Ali Şükrü Bey’in bu toprakların evladı oluşu iftihar vesilemizdir. Milletin meclisinde sürdürdüğü tertemiz mücadelesinin en parlak döneminde şehadet şerbetini içen bu mümtaz şahsiyetin ömür kitabesini, bu toprağın evlatlarına öğretmek ve nesilden nesile aktarılmasını sağlamak ulvi bir görevdir.

Yayınlamış olduğumuz bu kitapla Hakkın ve adaletin yanında, haksızlığın ve zulmün karşısında sıradağlar gibi dimdik duran bu kadim şehrin vefakâr, cefakâr ve kahraman insanlarının temsilcisi olan Ali Şükrü Bey gibi bir fikir ve aksiyon adamının, belgeler ışığında tanıtımını yaparak, tarih şuuruna sahip bilinçli bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktayız.

Bu münasebetle, bir fikir, aksiyon ve mücadele eri olan Ali Şükrü Bey’i ve bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor; müelliflerimiz Prof. Dr. Necmettin Alkan ve Doç. Dr. Uğur Üçüncü başta olmak üzere bu kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?