• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TEMA GÜMÜŞHANE: HARŞİT’TE KATLİAMA DEVAM

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği, Harşit Çayında yapılan dere ıslahı çalışmaları sonucu meydana gelen balık ölümleri ile ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor.


harşitbalık2İşte TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilcisi Yusuf Oral’ın Basın açıklaması;

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği olarak Harşit Çayında yapılan dere ıslahı çalışmaları sonucu meydana gelen balık ölümleri ile ilgili 02.10.2014 tarihinde bir kamuoyu paylaşımı yaparak ilgililerin gerekli tedbir ve önlemleri almaları noktasında vurguda bulunduk.

Bu çağrımız ne yazık ki ilgili kurum tarafından dikkate alınmamış ve yükleniciye gerekli yaptırımlar uygulanmamıştır. 13.10.2014 tarihinde Gümüşhane şehir merkezinde Karşıyaka – Karakol Köprüleri arasında kurutulan su binlerce balığın ve su canlısının susuz bırakılmasına neden olmuştur. Şehir halkının şahitlik ettiği bu durum kesilen su azaldıkça can mücadelesi veren binlerce balığın bu yaşam mücadelesi yapılan katliamı daha net bir şekilde resmetmiştir.

harşitbalık5Gümüşhane Dağcılık Kulübü (GÜDAK) Başkanı Sn. Mustafa Akbulut, TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilci Yardımcısı Ali Ateş ve vatandaşlar suyu kesilen dereye inerek balıkların verdiği bu yaşam mücadelesini kazanmaları adına gösterdikleri fedakârlık belki bir kaç bin balığın yaşamını devam ettirmelerine vesile olmuşturlar. Susuz balıkları su ile buluşturarak Takdire değer bu davranışı gösteren arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Fakat geride kalan, bizlerin yetişemediği ve yüklenici personelinin mesai saatinin bittiğini gerekçe göstererek sahadan ayrıldıkları için ölen binlerce balık olmuştur.

İşin bağlı olduğu DSİ ( Devlet Su İşleri ) Gümüşhane Şube Müdürlüğü ilgililerinin yapılan onca görüşmelere ve uyarılara rağmen derenin kollarındaki su kesme işlemi sırasında personel bulundurmaması ve yüklenici firmanın’ da sahada teknik personelinin olmaması hem DSİ Gümüşhane Şube Müdürlüğünün hem de İşin yüklenici firmasının Gümüşhane’yi ve ekolojik yaşamı ne kadar önemsediklerini gözler önüne sermiştir.

harşitbalık3Konu ile ilgili il büyüklerimizin ve ilgili kurum yetkililerinin yapacağı her müdahalenin binlerce canlının yaşam bulacağı anlamına geldiğini belirterek, aksi durumda da yetkili yada ilgili her kimse engel olunmayan bu katliamın sorumluluğunu ruhen ve manen taşımaları gerektiğini düşünmekteyiz.

Tüm Gümüşhane halkını ve doğaseverleri kıyılan Gümüşhane’ye sahip çıkmak adına güçleri yettiğince ve bir sonraki nesile sağlıklı yaşayabilecekleri topraklar bırakmak adına çevremize, doğamıza ve suyumuza zarar verici her faaliyete karşı mücadele etmeleri gerektiğini belirtmek isteriz.

Zarar verici faaliyetlerin dışında tüm halkımızdan çevre temizliğine önem vermelerini ve herkesin arzusu olan bir Gümüşhane’ye kavuşmamız için bireysel olarak ta mücadeleler vermeleri gerektiği düşüncesindeyiz.

”ÇEVREYE SAYGI İNSANA SAYGIDIR”

harşitbalık4

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?