• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TEMA: HARŞİT ZEHİRLENİYOR

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği, Harşit çayındaki kimyasal atıklara dikkat çekmek amacıyla çalışmalar başlattı.


HarşitÇayı-KimyasalAtık3TEMA Vakfı çevresel sorunlara dikkat çekmeye devam ediyor. Yusuf Oral başkanlığındaki Gümüşhane temsilciliği de ilin en büyük deresi Harşit çayındaki kimyasal atıkların çevreye verdiği zararları yaptığı çalışmalarla kamuoyuna duyurdu.

tema gümüşhaneİşte TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliğinin Açıklaması;

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği olarak ilimizdeki çevre sorunlarına dikkat çekmekteyiz. Sessizlerin sesi olmak adına hiçbir ideolojik ya da siyasi oluşuma bağlı olmaksızın tek amacımızın erozyonla mücadele ve doğal varlıklarımızın korunması olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz.

Bir yılı aşkındır süredir ilimiz genelindeki çevresel sorunlara dikkat çekmemize karşın bu sorunlar her geçen gün artmakta ve insan sağlığına zarar verecek boyutlara ulaşmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde İlimiz Arzular Beldesinde faaliyet gösteren çimento fabrikasında meydana gelen bir olay sonrasında çevreye yayılan kimyasal madde 200 metre uzaklıktaki akarsuya karışıp oradan da Harşit çayına ulaşmıştır. Belde halkının şahit olduğu ve tepki gösterdiği bu manzara karşısında ilgili kurum yetkilileri bir miktar ceza uygulanmasını uygun görmüş ve ceza uygulanmıştır.

HarşitÇayı-KimyasalAtık5Fakat Harşit çayı boyunca yapılan tarımsal faaliyetler ve kuyular vasıtası ile kullanılan içme suları düşünüldüğünde insan sağlığına bir değer biçilmesi söz konusu olmaktadır. Nitekim üzerinden günler geçmesine karşın 08.10.2014 tarihinde bölgede yaptığımız incelemelerde atığın halen akarsuya karıştığı görülmektedir. İlgili kurumun işin en kolayı ve geçici çözümü olan ceza uygulaması yapması Gümüşhane’nin bu gününü ve geleceğini hiçe saymak anlamına gelmektedir.

HarşitÇayı-KimyasalAtık2Yıllar önce çimento paketleme tesisi olarak inşa edilen bu tesisin bir beldeye ve bir okula sınır durumda olmasına karşın kapasite artışı yapması ve çimento üretimine geçmesi olayın düşündürücü bir başka boyutudur. Arzular beldesindeki insan yaşamını hiçe sayan, Arzular ilk ve ortaokulundaki minikleri toz deryası içinde eğitim almak zorunda bırakan bu tesis vadinin kabusu haline gelmiştir. Tesiste Atık kontrolünün yapılmaması, toz tutucu filtrelerin olmayışı ve gürültü önlemlerinin alınmaması belde halkına yapılan en büyük saygısızlıktır. Fabrikanın çevresine kontrolsüzce attığı çimento atıkları yeraltı su kaynağı üzerinde birikmekte ve karıştığı yeraltı suyu ile akarsulara karışmaktadır. Fabrika çevresinde bulunan dağ halindeki sanayi ve plastik atıklar çevreye karşı saygısızlığın en büyük kanıtı olmaktadır.

HarşitÇayı-KimyasalAtık4Belde ve vadi halkı yaşam alanlarını kısıtlayan bu etkiler karşısında, bireysel mücadele etkisiz kalındığı düşüncesi ile kurdukları Arzular Kabaköy Çevre Derneğinin yürüttüğü çalışmalara bakıldığında halkın ilgili çimento fabrikasının faaliyetlerine tahammül edemeyecek noktaya ulaştığı görülmektedir.

HarşitÇayı-KimyasalAtık6Harşit çayı her ne kadar Gümüşhane halkının kültüründe ve folklorunda kadim yıllar boyunca bulunsa da Harşit çayında bulunan biyolojik yaşam asla hiçe sayılmamalıdır. Üç gün önce suyunu keserek öldürdüğünüz su canlılarını bu gün kimyasallarla zehirlemek yaşam alanınıza ihanetten öte bir şey değildir.

Gelişmekte olan bir ülkede inşaat sektörünün yapı taşı olan çimento üretimi elbette yapılmalıdır. Lakin eğer insan sağlığı ve biyolojik yaşama geri dönüşümü olmayan zararlar veriliyorsa bunun gelişmekle izahatının yapılması mümkün değildir.

Fotoğraflarda ve video linklerinde görülen bu çevre katliamına dur demek başta il yöneticileri olmak üzere Gümüşhane halkına aittir.

”ÇEVREYE SAYGI İNSANA SAYGIDIR”

HARŞİT ÇAYI-KİMYASAL ATIKLAR VİDEOSU 1

HARŞİT ÇAYI-KİMYASAL ATIKLAR VİDEOSU 2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?