• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

27 Haziran 2015

TEMA RİZE ŞUBESİNDEN “YEŞİL YOL” AÇIKLAMASI

TEMA Vakfı Rize Şube Başkanı Nevzat Özer “Yeşil Yol Projesi, yüksek dağ ekosistemlerinin yer aldığı güzergahtan geçecek, nadir ve tehlike altında olan türlerin yaşam alanlarının tahrip olmasına neden olacak” dedi.


Tema-RizeTEMA Vakfı Rize Şube Başkanı Nevzat Özer, Yeşil Yol projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Özer; “Karadeniz Bölgesi doğal yapısı üzerinde çok büyük tahribatlara neden olacak yeni bir tehdit ile karşı karşıya. Yeşil Yol adı verilen proje yaylalarda yapılaşmayı cazip hale getiriyor. Samsun’dan Hopa’ya kadar Karadeniz yaylarını yüksek rakımdan denize paralel bir şekilde birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesi, yüksek dağ ekosistemlerinin yer aldığı güzergahtan geçecek, nadir ve tehlike altında olan türlerin yaşam alanlarının tahrip olmasına neden olacak” dedi.

Yeşil Yol Projesinin durdurulması için başlattıkları hukuk sürecinin devam ettiğini ifade eden Başkan Özer, “TEMA Vakfı, Yeşil Yol Projesi’ne yönelik çalışmalarına 2011 yılında başlamış ve 2011 yılında onaylanan 1/100.000 ölçekli Ordu Trabzon Rize Giresun Gümüşhane Artvin Çevre Düzeni Planı’nın bölgenin doğal varlıkları açısından tehdit oluşturabilecek bölümlerini yargıya taşımıştı. Planın iptali talep edilen bölümlerinden biri de Yeşil Yol Projesi ile ilgiliydi. Planda ‘yayla turizminin geliştirilmesi için yaylalar arası entegrasyon’ olarak yer verilen Yeşil Yol Projesi’nin bölgenin doğal ve kültürel yapısını bozacağı gerekçesi ile iptali talep edildi. 2013 yılında bölgede yapılan mahkeme keşfinde, bilirkişi heyeti de ‘yaylaların karayolu ile birbirlerine bağlanması halinde araç trafiğinin denetlenmesinin zor biçimde artacağı, yaylalardaki geleneksel yaşam tarzını sürdürmenin zorlaşacağı, yaylaları yapılaşma için cazip hale getireceği, bu durumun yaylaların doğal yapısını olumsuz olarak etkileyeceği’ yönünde görüş bildirdi. Yine bilirkişi raporunda yaylaların entegrasyonu amacıyla yeni yolların açılması ile ilgili olarak, ‘bölgenin topografik yapısının oluşturduğu denize dik ve derin vadilerin denize paralel yollarla birbirine bağlanması durumunda büyük bir çevre tahribatına neden olunacağı, böylesine bir tahribata neden olmak yerine bugünkü gibi her yaylaya mevcut güzergâhlardan erişilmesinin doğru bir yaklaşım olacağı’ belirtildi. Bilirkişi heyeti tarafından yol inşaatlarıyla çok özgün doğal özellikleri olan vadilerin ve doğal çevrenin tahribatına neden olabileceğinden şehircilik ve planlama ilkeleri açısından uygun bulunmayan söz konusu proje ile ilgili mahkeme kararını bekliyoruz. Umuyoruz ki çok önemli çevresel ve kültürel etkileri olacak Yeşil Yol Projesi, Karadeniz Bölgemizin sahip olduğu eşsiz güzelliklere daha fazla zarar vermeden, telafisi güç zararlar oluşmadan durdurulur” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?