• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

28 Ocak 2016

TEMEL VE FADİME İSMİ TARİHE KARIŞIYOR

Karadeniz’de özellikle Trabzon ve ilçelerinde yeni doğan çocuklara adları verilmez ise yakın zamana kadar Fadime ve Temel adı tarihe karışacak gibi görülüyor.


Temel ve Fadime ismi fıkralarda yaşayacakKaradenizlilerin vazgeçilmez adları olan Temel ve Fadime adım adım tarihe karışıyor. Karadeniz’de özellikle Trabzon ve ilçelerinde yakın zamana kadar Temel ve Fadime adı tarihe karışacak gibi görülüyor.

Trabzon Nüfus Müdürlüğü’nde çocuğuna Temel veya Fadime adını koyan olmadı. Bu yıl 3 bin 378 doğumda yapılan kayıtlarda en çok Alperen, Ogün, Burak ismi kayıt yapıldı. Özellikle Trabzon’da “ Temel”, “Fadime”, “Dursun” isminin çok yaygın oluşunun nedeni dedelerin isimlerinden kaynaklanıyordu. Şimdiki dede isimleri hem değişikliğe uğradı hem de dede ismi artık verilmiyor.

Yıllar önce Karadeniz fıkraları ajansı kuran karikatürist Hikmet Aksoy, bu konuda hayli dertli. Üç kitap yazan karikatürist Aksoy “Fadime, Temel isimleri artık fıkra ve karikatürlerde yaşayacak gibi görünüyor. Nasrettin Hoca’nın torunlarıyız hâlâ fıkralarını anlatıyoruz ama neden adını torunlarımıza, çocuklarımıza vermiyoruz ” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?