• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TİYATRODA BİR İLK TRABZON’DA GERÇEKLEŞTİ

17. Karadeniz Tiyatro Festivali kapsamında ‘Son Kuşlar’ adlı tiyatro oyununun gösterisini Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde gerçekleştirildi. Böylelikle Türkiye’de ilk defa bir tiyatro festivali kapsamında cezaevindeki hükümlülere tiyatro gösterisi düzenlenmiş odu.


TİYATRODA BİR İLK TRABZON'DA GERÇEKLEŞTİ-2Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından ortak sosyal sorumluluk projesi kapsamında sahnelenen ‘Son Kuşlar’ isimli tiyatro oyununun galası yapıldı.

’17’nci Karadeniz Tiyatro Festivali’ kapsamında E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yapılan tiyatronun galasına Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Garnizon Komutanı Albay Okçin Akşit, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Bölge İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan tutuklu ve hükümlüler katıldı.

Oyun öncesi tiyatro ekibi tarafından katılımcılara simit dağıtıldı.

Vali Abdil Celil Öz, “Trabzon’da bir haftadır Uluslar arası tiyatro festivali sayesinde sanat dolu günler yaşıyoruz. Bunun en güzel ve duygu dolu sahnelerinden birisini de hep birlikte burada izledik. Bu çalışmadan dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülere de seslenen Vali Öz, “Bugün kader gereği buradasınız ama inşallah yarın ailelerinize, sevdiklerinize kavuşacaksınız. Mutlu, huzurlu bir şekilde çevrenize, vatanımıza ve milletimize yararlı bireyler olacaksınız. Burada edindiğiniz meslek, bilgi, tecrübe ve paylaşım duygusunu bundan sonraki hayatınıza yansıtacaksınız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Hepimiz bir ve beraberiz. Hepimiz barış ve kardeşliğin devamını istiyoruz. Belediye olarak bu kapsamda yapılan projeleri destekliyor, bu tiyatro oyununu burada sahneleyenleri yürekten kutluyorum” dedi.

Başsavcı Mithat Kutanoğlu da, Türkiye’de ilk defa tiyatro festivali kapsamında bir tiyatro oyununun cezaevinde sahnelendiğine vurgu yaparak bu sosyal sorumluluk projesinden dolayı devlet tiyatrosuna ve sahne ekibine teşekkür etti. Başsavcı Kutanoğlu, “Hedefimiz tüm mahkumlarımızın özgürlüklerine kavuştuklarında bir daha buraya ihtiyaç duymayacakları şekilde vatana, millete faydalı birer bireyler olmalarını sağlamaktır” diye konuştu.

Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Son Kuşlar’ adlı eserinden yola çıkarak Firdevs Aylin Tez’in oyunlaştırdığı, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Turgay Tanülkü’nün yönettiği ve başrolünü oynadığı oyun, 4 gün boyunca sahnelenecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?