• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Kasım 2014

TRABZON 2015 TURİZM SEZONUNA HAZIRLANIYOR

Turizm sektöründe büyük potansiyellere sahip olan Trabzon’da sektörün bütün tarafları kamu, sivil toplum ve özel sektör olmak üzere bir araya gelerek 2014 yılını değerlendirdi.


trabzonturizm2015-2Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız toplantıda, Turizm de bu noktaya gelirken eksikliklerinde olduğunu kamunun yapmışı gereken işlerin yanı sıra özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da eksikliklerinin bulunduğunu aktardı.

KURUVAZİYERDE YÜZDE YÜZ BAŞARI MÜTHİŞ BİR GELİŞMEDİR

Kansız, kurvaziyer turizmi konusunda Trabzon’a bu yıl 39 gemi geldiğini, gecen yıl 22 gemi olduğunu ve yüz yüz artış sağlandığını belirterek, “Müthiş bir artış” değerlendirmesinde bulundu. Kansız, “Trabzon gibi bir kente, bütün dünyanın gözde bir turizmi olan kurvaziyerde turizmi ile ilimize gelen turist sayısı aşağı yukarı 15 bini aşmıştır. Bu gelen insanların hepsi ekonomik olarak güçlü insanlar. Bunlara sunacağımız ürünler, eğitim olarak insanlarımızın davranış biçimi, esnafımızın davranış biçimi, liman sahasında karşılanmalarında sağlayacağımız imkânlar iyileştirilmesi gerekmektedir. “dedi.

Bir yılda kurvaziyer gemi sayısını 22 den 39 ‘a çıkartan irade bu sayıyı 39’dan 69’a da çıkartabileceğini kaydeden Kansız, öncelikle ilimizdeki eksiklikleri giderilmesine bakılması gerektiğine işaret etti. Liman sahası ve çevresinin iyileştirilmeye acil ihtiyacı olduğunu aktardı. Kansız, “ Kurvaziyer gemilerinin kente katkı anlamında hiçbir yumurta getirmese bile dünyanın binlerce kentlerinden biri olan Trabzon limanına uğrayıp meydanda, uzun sokakta, Maraş caddesinde gezmesinin bize tanıtım olarak dönüşü bu yumurtalara bedeldir. “dedi.

ALACAHAN BÖLGESİNE GEZİNTİ YOLU ÖNERİSİ

Alacahan’ın restore edildiğini ve devreye sokulduğunu aktaran Kansız, bilhassa, TÜRSAB acentesi firmaların ve Kurvaziyer gemi turlarının bu mekâna alış veriş için getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Karsız, “Tarihi bir mekânda ilimizle ilgili tüm materyallerin üretildiği bir mekan kazanılmıştır. Tarihi han haline getirildi. Trabzon’a ait ne kadar geleneksel ürün var ise hepsi orada üretiliyor ve satışı yapılıyor. Hem istihdam alanı ortaya çıkartıldı hem de kültürel bir mekan ortaya çıkartıldı. Alanı ziyaret ettik. Bir rapor hazırladık. Gelen kurvaziyer gemilerinden turistlerin bu mekâna taşınması için trafik sorununun rahatlatılması gerekmektedir O tarihi doku da bir gezinti yolu oluşturulmalıdır. O platformun sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi konusunda yerel yönetimden katkı istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kızlar manastırı, Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan onarımı tamamlanmak üzere ve 2015 yılında devreye alınacağını söyleyen Kansız, bu mekânda da ulaşım ve çevre düzenlemesi sorunlarının bulunduğunu belirtti. Bu sorunun çözümü de çok acildir çünkü ilimize gelen yabancı turistler için Kızlar manastırı da çok önemli bir mekân olduğunu vurguladı.

Sümela Manastırı’nda restorasyon ile sıkıntıların Bakanlığın kurmuş olduğu bilimsel heyet ile düzenlenmekte olduğunu ve kurula gönderildiğini kaydederek önümüzdeki aylar içerisinde Sümela’nın kapalı yerleri de dahil olmak üzere ziyarete açılması noktasında ihale gerçekleşeceğini söyledi. Kansız, “Bugün 500 bin kişiye varan Sümela’daki ziyaretçi sayısı daha da artacaktır. ”dedi.

Kansız geçtiğimiz yıl 2 milyon 700 bin turist sayısı olduğunu bunun 750 binini yabancı olduğunu kaydederek bu yıl 3 milyon turist sayısını geçileceğini söyledi. Kansız, “Geçtiğimiz yıl 200 bin olan Körfez ülkeleri turistleri bu yıl da 300 bini geçeceğine inanıyorum. Gelecek yıllarda da bu rakamlar daha da yukarı seviyelere çıkacaktır. Maalesef hala yatak yasımız 3 bindir. Yatırım belgeli yatak sayımız 2 bin 100 konaklama kapasitesine sahip. Bitecek olan yatırımlar ile beraber yatak sayımız 5 bine çıkacaktır. Bu Trabzon için iyi bir konaklama sayısı mı olup olmadığı düşünülmelidir. Zira Antalya da bir otelde konaklama sayısı 3 bin olduğu unutulmamalıdır. Bir kıyaslama yaparsak ortadaki durumu anlamış oluruz. ”şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?