• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON BOTANİK’İN YAPIMINA BAŞLANDI

Trabzon’un marka değerini artıracak ve 103 dönüm alana kurulacak Trabzon Botanik için yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. 2017 yılında tamamlanması planlanan proje 8 milyon TL’ye mal olacak.


Trabzon-Botanik’in-Yapımına-Başlandı-5Trabzon’un marka değerini artıracak ve 103 dönüm alana kurulacak Trabzon Botanik için ihale süreci tamamlandı. Yüklenici firmaya yer teslimi yapılırken, 2017 yılının ikinci yarısında tamamlanması planlanan ve yaklaşık 8 milyon TL’ye mal olacak Trabzon Botanik kuşkusuz şehre ayrı bir vizyon kazandıracak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu daha önce askeri amaçlı kullanılan Çamoba bölgesindeki arazinin Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesinden sonra söz konusu alanda dünya güzeli bir doğa ve botanik parkının yapımına başladıklarını söyledi.

Trabzon-Botanik’in-Yapımına-Başlandı-2Botanik Parkı şehrin hayat standardının gelişmesine katkı sağlayacak

Söz konusu alanı Trabzon’un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacaklarını dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu, “Çamoba’daki 103 dönümlük alan şehir ve bölge için bir servet adeta. Bu nedenle doğallığını mümkün olduğu kadar bozmamaya çalışmak ve botanik park ana amacını da muhafaza etmek gerekiyordu. Burada ağaçların bile ölçümleri yapıldı. Söz konusu alanı Trabzon’un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacağız. Trabzon’umuza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya güzel bir botanik parkı hediye etmenin yoğun uğraşı içerisindeyiz. Bu proje aynı zamanda Trabzon’un yaşanılabilir düzeyine, hayat standardının gelişmesine katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Trabzon-Botanik’in-Yapımına-Başlandı-3Şehrin tanıtımına önemli katkı sağlayacak

103 bin metrekare alanda yapılacak Trabzon Botanik bölgesinin Sit alanı olması dolayısıyla hazırlanan projenin Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan geçirildiğini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “İhale süreci tamamlanarak parkın yapımına başlandı. Batum’da alanı çok daha büyük olan hakikaten şehri tanıtmada çok büyük vesile olan bir botanik parkta olduğu gibi Trabzon botaniğinde de şehri, bölgeyi hatta ülkeyi tanıtan niteliğe kavuşması sağlanacaktır. Çamoba’daki 103 dönümlük askeri alanı Belediyemize tahsis eden Başbakanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, bakanlarımıza ve milletvekillerimiz ile emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Trabzon-Botanik’in-Yapımına-Başlandı-1Trabzon Botanik projesi içerisinde neler var?

Trabzon Botanik projesi içerisinde suni gölet, çocuk eğitim alanları, çim amfi, su bahçesi, farklı ağaç gruplarına ait bahçeler, seyir alanları, doğal şelaleler, sanatsal etkinlik alanları, tematik bahçeler, sera ve su bahçesi gibi alanlar yer alıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?