• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON BÜYÜK ÇEVRE MİTİNGİNE HAZIR

Derelerin Kardeşliği Platformu’nun organize ettiği çevre mitingi bugün Trabzon’da yapılacak. Mitinge İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerden de katılım bekleneniyor. 


derelerin-kardeşliğiİİ

Patikaa.com / Haber Merkezi


Trabzon, son yılların en büyük çevre eylemine hazırlanıyor. Derelerin Kardeşliği Platformu’nun çağrısı üzerine İstanbul, Ankara ile Kocaeli’nden Artvin’e kadar tüm Karadeniz şehirlerinden yola çıkan eylemciler Trabzon’a ulaşmaya başladı.

Karadenizli köylüler, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden oluşan doğa severler, Trabzon’da yapılacak HES mitinginde bir araya gelecek. Mitinge en büyük katılımın ise Hes projelerinin aralıksız devam ettiği ve yargı kararlarının hiçe sayıldığının iddia edildiği Rize, Artvin, Ordu, Giresun başta olmak üzere Doğu Karadeniz’de gerçekleşeceği belirtildi.

Çevrecilerin, 12.00’da Tedaş mevkiinde buluşarak sloganlar eşliğinde mitingin yapılacağı şehir meydanına yürüyeceği açıklanırken, Platrorm sözcüleri tarafından yapılan açıklamalarda “Eylemciler, içeride ve dışarıda yaşanan olaylar bahane edilerek gündemden düşürülmeye çalışılan HES’lere karşı sesini yükseltecek. Yaşanan çevre katliamına karşı hükumet ve bu yıkımlara sessiz kalan tüm çevreler uyarılacak.” denildi. 

Yargı Kararları İşlemiyor

Karadenizlilerin verdiği mücadelede bir çok durdurma kararına rağmen devam eden çalışmaların protesto edileceği mitingde, acele kamulaştırma olarak bilinen son meclis kararı da yüksek sesle protesto edilecek uygulamalar arasında. Öte yandan Hükumetin programına alınan ve bazı bölgelerde başlayan “Yeşil Yol” Projesine karşı tepkilerin gösterilerek ikinici sahil yolu vakaasının olamaması için çalışmaların durdurularak Karadenizlilerin yaylalarının sahiplerine bırakılması istenecek. 

Sanatçılardan Destek

Öte yandan bugün yapılması planlanan eyleme Karadenizli sanatçılarda sessiz kalmayacak. Niyazi Koyuncu, Aydoğan Topal, Ayla Yılmaz, Mehmet Gümüş, Erdal Bayrakoğlu, Hürdağ Aydın, Efkan Şeşen, İbrahim Karaca, Fuat Saka, Ayşenur Kolivar, Selçuk Balcı, Grup Patika gibi isimler mitinge destek vererek şarkıları ile eşlik edecek. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?