• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“TRABZON İLİ LAZ MI TÜRK MÜ?”

Tirebolulu Hüseyin Avni Alparslan’ın 1921’de kaleme alınmış kitabı Trabzon İli Laz Mı Türk Mü? Lazi Kültür Yayınları’ndan kitapseverlerle buluştu.


TRABZON-İLİ-LAZ-MI-TÜRK-MÜLazi Kültür Yayınları’nın Arşiv Dizisinden yeni bir kitap daha! Lazi Kültür Yayınlarından Trabzon İli Laz Mı Türk Mü? adlı kitaba ilişkin açıklama şu şekilde; “Tirebolulu Hüseyin Avni Alparslan’ın Trabzon İli Laz Mı Türk Mü? adlı 1921’de kaleme alınmış kitabı, Lazları etnografik bir öğe olarak ele alan Türkiye’de yayımlanmış ilk kitaptır. Bu eserin temel konusu Laz olarak bilinen Trabzon bölgesinin, aslında Laz değil, Türklerden oluştuğunu, Lazların ise ayrı bir halk olmakla birlikte, söz konusu sahanın sadece küçük bir kısmında yaşadıklarını ispatlamaktır.

Türkçü bir bakış açısıyla kaleme alınan eseri asıl önemli kılan 1920’li yıllarda Osmanlı toplumundaki “Laz” imajını günümüzdeki ile kıyaslama imkanı sağlamasıdır.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

#

“TRABZON İLİ LAZ MI TÜRK MÜ?”” için 1 yorum

  1. fatih : diyor ki:

    Lazlar bizim öz kardeşlerimiz ne fark eder Laz yada Türk olması neyi değiştirir ..ben Türküm ve büyük nenemin bir tarafı laz ben şimdi ne oluyorum o zaman??hepimiz bu vatanın öz evlatlarıyız ne mutlu Türküm diyene