• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON KADINININ GİYİM KÜLTÜRÜ KİTAPLAŞTIRILDI

Trabzon Vakfı Kadın Platformu tarafından Trabzon kadınının giyim kültürü “Tarihi Süreçte Trabzon Kadınının Giyinişi Albümü- Moda Hep Vardı” adıyla kitap haline getirildi.


Trabzon Vakfı Kadın Platformu tarafından Trabzon kadınının giyim kültürü kitap haline getirildi.

“Tarihi Süreçte Trabzon Kadınının Giyinişi Albümü- Moda Hep Vardı” adlı koleksiyon kitabı Trabzon Vakfı Kadın Platform Başkanı Yüksel Aksu ve bir ekip tarafından hazırlanırken, albümde 1900’lü yıllardan 1960 yılına kadar bilinmeyen veya unutulan yaşanmışlıklar kitapta yer aldı.

Trabzon Vakfı sitesinde yer alan yer alan habere göre kitapla ilgili bilgiler veren Yüksel Aksu, “Trabzon Kadını bölgenin de kendisine kattığı özellikler ve değerlerle, güçlü, çalışkan, yaşam tarzı ve kişisel özellikleriyle, uluslararası tescil edilmiş güzelliğiyle öne çıkan, tarihten beri farklı medeniyetlerle sahip olduğu kültürü yansıtan bir yapıya sahip. Kitabımızda bunu açığa çıkarmaya çalıştık. Albümde 1900 lu yıllardan 1960 yılına kadar bilinmeyen veya unutulan yaşanmışlıkları küçük bilgilendirici etiketlerle birkaç başlıkta sergiledik. Modanın o dönemlerde günlük yaşamdaki etkisini yansıttık. On yıllık dönemler itibariyle başlıklandırdığımız moda bölümünde temsili dünya modası resimleriyle Kadınımızın aynı modayı uyguladığı çok özel fotoğraflarını sunduk. Kur’anı Kerim’i hatmeden değişik yaştaki kızlarımızın duvak gelin teli ve yeni elbiseler giydirilerek, başarılarını takdir için hediye edilmiş gümüş rahle, komidinle çektirilmiş fotoğraflarını ve bu geleneği giriş yazılarıyla anlattık. Süregelen bu adeti ortaya çıkardık” dedi.

Kitabın 6 yıllık bir araştırmanın ürünü olduğunu kaydeden Aksu “Bu kitap kişisel değil ortak kadın gücünün emeği ve gayretiyle oluşturulmuştur. Bunun için çok önemlidir. Kitap ülkemizde belki de bir ilk olmanın özelliğini taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?