• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Şubat 2015

TRABZON KENT MÜZESİ İNŞAATINDA ÇALIŞMALAR HIZLA SÜRÜYOR

Trabzon’da Eski Merkez Bankası binasının Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar ara verilmeden sürdürülüyor.

Trabzon-Kent-Müzesi-İnşaatında-Çalışmalar-Hızla-Sürüyor-3Eski Merkez Bankası binasının Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar ara verilmeden sürdürülüyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür ve sosyal projelerinden biri olan Kent Müzesi ile tarih, uygarlık ve kültür kenti olan Trabzon’da ayrı bir yaşam alanı kazandırılacak.

24 saat yaşayan ve şehrin dünya çapında tanınmışlığını artıracak Kent Müzesi şehrin tarihi, sosyal yaşamı ve kültürünün yaşatılmasına katkıda bulunulacak.

Trabzon-Kent-Müzesi-İnşaatında-Çalışmalar-Hızla-Sürüyor-1Yaklaşık 4,5 milyon TL’ye harcayarak müzeyi Trabzon’a kazandıracak olan Oltan Vakfı’na teşekkür eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Kent Müzesi’nin 2015 sonu itibariyle tamamlanacağını kaydetti.

Kahramanmaraş Caddesi’nde bulunan tarihi Merkez Bankası binasının Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için başlatılan restorasyon ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tarihi bina, Oltan Vakfı’nın maddi katkılarıyla Kent Müzesi’ne dönüştürülüyor.

Trabzon’a; tarihe, kültür ve sanata verdikleri katkılardan dolayı Oltan Vakfı’na teşekkür eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Oltan Vakfımız 4,5 milyon TL’lik bir harcama yaparak bir kültür ve sanat şehri olan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin başkenti konumunda bulunan şehrimize kent müzesi kazandırmış olacak. Kendilerine kentim ve hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Trabzon-Kent-Müzesi-İnşaatında-Çalışmalar-Hızla-Sürüyor-2Tarihi Merkez Bankası binasının Kent Müzesi’ne dönüştürülme çalışmalarının iki aşamadan oluştuğunu kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “İlk olarak bin 500 metrekarelik kapalı alanın inşaatı yapılacak. Bu çalışmalar binanın dış görüntüsüne sadık kalınarak gerçekleştirilecek. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte tahminen 2015 Mayıs’ında müzenin iç kurulumu için çalışmalara başlanmış olacak. Tüm bu çalışmaların 2015 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Böylece güzel Trabzon’umuz kent müzesine kavuşmuş olacak. Bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere 3 kattan oluşacak Kent Müzesi için 4,5 milyon lira harcanacak. Müzede Trabzon’un şehir tarihiyle ilgili görsellerin yanı sıra coğrafi işaretler ve tarihi eserler yer alacak” ifadelerini kullandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?