• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON TARİH MÜZESİ AÇILDI

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi eserlerin sergilendiği Trabzon Tarih Müzesi açıldı. Müzede ayrıca Atatürk ve Trabzonspor köşesi de bulunuyor.


trabzontarihmuzesiacildi-5Trabzon’da Ortahisar Belediyesi tarafından hizmete giren Trabzon Tarih Müzesi törenle açıldı.

Cumhuriyet ve Osmanlı dönemlerine ait fotoğraflar, gazeteler, vesikalar ve pek çok tarihi eserin sergilendiği Trabzon Tarih Müzesinde ayrıca Atatürk ve Trabzonspor köşesi de bulunuyor

“SANATSIZ-KÜLTÜRSÜZ İLERLEME OLMAZ”
Müze açılışında konuşan Bakan Süleyman Soylu kültür ve sanattan kopuk bir milletin ilerlemesinin çok zor olacağını belirterek, “Az uyuyabilirsiniz ama kültürünüzden ve sanatınızdan kopuksanız zor ilerlersiniz. Bugün tarihsel sürecimizi en güzel anlatan eserlerden bir tanesini açacağız. Trabzon’da yakın dönemde çok büyük hizmetler oldu. Burası bize Fatih’i, Yavuz’u, Kanuni’yi ve Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan bir mekan. Burası bu topraklarda üretmeye çalışan herkesi ifade ediyor. Geleceğe bırakmak isteyeceğimiz şeyler işte bunlardır. Trabzon’a kongre ve kültür merkezimizi de kazandırdıktan sonra burası başka bir şehir olacak. Biz emrinize amadeyiz. Tekrar belediye başkanımıza Oltan Gıda’ya teşekkür ediyoruz. Katkı koyan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

trabzontarihmuzesiacildi-2“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç müzeye katkılarından dolayı Oltan Vakfı’na ve çok yoğun programlarına rağmen müzenin açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür ederek , “Ecdadımızın bize miras bıraktığı tarihi yaşatmak bizim en büyük sorumluluklarımızdandır. Gelecek nesillerin tarihimizde ne olup bitmiş bunları bilmeye hakkı var. Çünkü tarihini bilmeyen milletler geleceğine yön veremez. O nedenle ne kadar tarihi ve kültürel değerimiz varsa bunlara sahip çıkacağız.” ifadelerine yer verdi.

“GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”
AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise Trabzon’un tarihini gerçekten hatırlatan canlandıran çok önemli bir müzenin açılışının gerçekleştirileceğini belirterek, “Trabzon kadim bir şehirdir. Tarihi bir şehirdir. Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğdu bir şehirdir. Atatürk’ün birçok kez ziyaret ettiği bir şehirdir. Şehrimizden çok önemli sanatçılar yetişmiştir. Çok önemli yazarlar, gazeteciler işadamları ve siyaset adamları yetişmiştir. Bu manada bunların gelecek nesillere aktarılması adına çok önemli bir müzeyi gelecek nesillere aktaracağız. Ecdadımızın bize mirasını geleceğe taşımak adına çok ulvi bir görevi yapmış olacağız. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

trabzontarihmuzesiacildi-4“RUSYA, TARİHİ ESERLERİ GERİ VERECEK”
Eski Bakanlardan Faruk Özak ise Trabzon’un müzecilikte eksik kaldığını; açılacak Tarih Müzesi’yle bir nebze olsun bu eksikliğin giderileceğini kaydederek, “Ülkemiz beka mücadelesi veriyor. Sonunda galip geleceğiz. İslam’ın bayraktarlığını yapıp yüz binlerce şehit veren bu milleti Cenab-ı Allah mutlaka selamete çıkaracaktır. Avrupa’da bir şehirde müze yoksa o şehre şehir demiyorlar. Bunun için TOKİ işbirliğinde büyük bir Kültür-Sanat Müzesi yapacağız. Rus işgali sırasında Trabzon’dan Rusya’ya götürülen 30 bin tarihi eseri inşallah tekrar geri getireceğiz. Cumhurbaşkanımızın Putin’den bu ricası var. Trabzon, tarih, kültür, sanat şehri. Bizim bir tabirimiz var. Metrekaresine en fazla sanatçı düşen şehir Trabzon’dur. İnşallah iktidarımız döneminde Trabzon’a layık bir Kültür-Sanat Müzesi’ni de yaparız.” sözlerine yer verdi.

trabzontarihmuzesiacildi-3Müze açılışına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu , Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ile Muhammet Balta ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?