• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON TİYATROYA DOYACAK

Trabzon’da 17’ncisi düzenlenecek “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali”nde Türkiye’nin yanı sıra 7 ülkeden tiyatro topluluğu, sanatseverlerle buluşacak.


TRABZON-TİYATROYA-DOYACAK-3Trabzon’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bir çok ülkenin katılım sağladığı 17. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali 2-20 mayıs tarihlerinde yapılacak.

Türkiye’den çok sayıda tiyatro grubunun yanısıra İran, Ukrayna, İspanya, Slovakya, Hindistan, Azerbaycan, KKTC’den tiyatro grupları festivalde oyunlarını sergileyecek.

Her yıl renkli görüntülere sahne olan festivalin ilk günü olan 2 Mayıs Pazartesi günü Atatürk Alanında yapılacak açılış töreni sonrasında Atapark’ta bulunan Haluk Ongan Sahnesine kadar kortej yürüyüşü yapılacak.

TRABZON-TİYATROYA-DOYACAK-2Festival ile ilgili olarak TDT Müdürü Uğur Keleş Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenledi Keleş düzenlediği basın toplantısında festivale 17 ülkeden tiyatro gruplarının katılmak için başvuru yaptığı ancak Türkiye’de yaşanan terör olayları nedeniyle bu ülkelerden sadece 7’sinin festivale katılacağını söyledi.

Öte yandan 17. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nde bir ilk gerçekleşecek. İlk kez bir tiyatro oyunu Cezaevinde sergilenecek. Festival kapsamında Trabzon’a gelecek olan Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Son Kuşlar’ adlı oyunlarını, 10-11-12-13 Mayıs tarihlerinde Trabzon Bahçecik E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan mahkumlara oynayacak.

TRABZON-TİYATROYA-DOYACAK-1Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, “Bahçecik Cezaevi’nde 4 oyun oynanacak. Oradaki insanların özgürlüğünü teneffüs etmesi güzel olacak. Görme ve işitme engelliler de tiyatro izleyebilecek. 14 ülkeyle görüşmeler yaptık. Yaşanan olaylardan dolayı ağzıma almak istemediğim vahim kötü olaylardan dolayı gelmeyeceklerini bildirdiler. Kendilerine ülkemizin güvenli olduğunu anlatmaya çalıştık. Gelmeyenler üzülsün” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?