• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

22 Ağustos 2014

TRABZON TURİZMDE PARLAYAN YILDIZ

Trabzon geçtiğimiz Turizm sezonuna göre büyük bir yoğunluk yaşıyor. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı verilerine göre genel toplamda yerli ve yabancı turist sayısı yüzde 50 oranında arttı.


trabzonturizm2Turizm Rakamları Geçen yıla Göre Yüzde 50 Oranında Arttı.

Trabzon geçtiğimiz Turizm sezonuna göre büyük bir yoğunluk yaşıyor. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı verilerine göre genel toplamda yerli ve yabancı turist sayısı yüzde 50 oranında arttı.
Turizm sezonunda Trabzon’a gelen turist yoğunluğundaki artışın nedeni olarak Trabzon Valisi A. Celil Öz “ Trabzon kültürel varlıkları ve doğal güzelliği bakımından gezilmesi görülmesi gereken bir kent olarak turizm operatörleri listesinde yerini aldığı için bu turizm yoğunluğunu görmekteyiz.

Geçen yılın temmuz ayı sonu itibariyle toplamda 835 bin 234 yerli yabancı turistimiz varken bu yılın aynı dönemine göre yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyon 243 bin 454 olarak kayıtlarımıza yansımaktadır. Trabzon’a gelen turist sayısında yüzde 50 oranında artış var. Ramazan ayı genel olarak turist sayısının düştüğü bir ay olmasına karşın Ağustos ayı sonu itibariyle rakamlar elimize geldiğinde bu artışın daha da üzerine çıktığını göreceğiz.

Deniz Yoluyla Gelen Turist Sayısında Artış Var

Bunun yanı sıra geçen yıl 25 civarında gelen kruvazör gemi sayısı bu yıl 41 e çıktığını görüyoruz. 41 gemiden en azından 25 bini aşkın turist sadece deniz yoluyla şehrimize geliyor. Bu şu demek oluyor. Turizm bölgemizde doğa turizmi, kruvazör turizm gibi her çeşitiyle artarak devam ediyor..

trabzonturizm4Yurtiçi ve Yurtdışı Fuarlarındaki Tanıtımın Semeresini Görüyoruz

Tarihi ve kültürel eserlerimizin, doğal güzelliklerimizin yoğunluğu ve turistik tesislerimizin giderek turizme hizmet verebilecek kapasitede artırılması ve iyileştirilmesi ulaşımın karayolu ve havayolu ile rahat olması ve aynı zamanda Trabzon Valiliği ile Kültür Turizm il Müdürlüğü olarak tanıtıma önem vermesi ile yurtiçi ve yurtdışı fuarlarında Trabzon’un tanıtılması anlamında yaptığımız çalışmaların semeresini görüyoruz..

Ayağımıza Gelen Bu Fırsatı Tepmeyelim

Turizmin Trabzon’un parlayan yıldızı olması için işletmecilere de seslenen Vali Öz “Bizim işletmecilerden istediğimiz ayağımıza gelen bu fırsatı tepmeyelim, nitelikli ve eğitimli personel çalıştıralım, hijyene dikkat edelim devletin ve piyasanın uygun gördüğü fiyat politikasına uyalım, herkes fiyat listesini turistlerin görebileceği bir yerde bulundursun ve tartışmaya yol açmayacak şekilde hizmetimizi verelim. Çünkü memnun ettiğimiz “bir turist bin turist getirir” lafı klasik olsa da gerçektir. Bizde devlet olarak turizmin gelişmesi için altyapı ,eğitim ve denetleme konularına ağırlık vereceğiz. Oluşturmuş olduğumuz denetim komisyonları özellikle fiyat, hijyen konularında sıkı denetim uygulayacaktır “ diye konuştu.

trabzonturizm3Trabzon’a Gelen Turistlerin Getirisi Yüksek

Yerli turistin Trabzon’u tercih etmesinin nedenini Ege Ve Akdeniz’den farklı bir turizm anlayışı olduğunu belirten Kültür ve Turizm İl müdürü İsmail Kansız “Yerli turistlerde Ege ve Akdeniz’den ziyade Trabzon’u tercih etmelerinin sebebi hem doğal yaşam içersinde bulunmak istemeleri hem de kültür turlarını tercih etmeleridir.Bizim turizm şekilimizin şöyle bir özelliği de var. Ege ve Akdeniz sahillerindeki turistler, beş yıldızlı tatil köylerinde her şey dahil sistemde otel içersinde kalıp duruyorlar. Ama bizim şehrimize ve bölgemize gelen turistler dağ, yayla, ve doğa yürüyüşleri ile sürekli toplumun içersinde dolanıyorlar ve aynı zamanda şehirdeki kültür ,tarih miraslarını gezip alışverişini esnaftan yapıyorlar. Paket programla gelmiyorlar. Şehrimize gelen turistin getirisi daha yüksek. Ege ve Akdeniz’de ki turistler otelden çıkmazken Trabzon’a gelen turistlerimizi Zigana’da da ,semt pazarında da, Sümela’ da ya da Ayasofya’da da görebiliriz. Özellikle son zamanlarda alternatif turizm imkanları bölgemizde gelişiyor. Mesela Uzungöl’de yamaç paraşütü yapılıyor.” dedi.

Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turistin geçen yıla oranla arttığını belirten İsmail Kansız” Turizm verilerine ve genel toplamlara baktığımız zaman yerli turist sayısı 2013 Temmuz sonu itibariyle 606 bin 203 iken bu yıl temmuz ayı sonunda 976 bin 837olarak artmıştır. Aynı şekilde Yabancı turist sayısına baktığımız zaman 2013 temmuz ayı sonu itibariyle 169 bin 31 iken 2014 temmuz ayı sonunda 266 bin 617 olarak yine artmıştır. Trabzon’da geçen yılın aynı dönemine göre gelen yerli ve yabancı turist sayısında ortalama yüzde 50 oranında artış bulunmaktadır” dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?