• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Ocak 2015

TRABZON TURİZMİ MASAYA YATIRILDI

Trabzon’da Turizmin Geliştirilmesi Toplantısı yapıldı. Hedef şehir olarak avantajları iyi kullanıp turizmi hep birlikte daha ileri noktalara taşımak.


TrabzonTurizmGeliştimeToplantısı-5Trabzon’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Murat Çavga, ilçe belediye başkanları, işletme sahipleri ve acenteler katıldı.

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Vali Öz, “Bu toplantı kamuda yeni yönetim anlayışının bir göstergesidir. Yeni yönetim anlayışı; kamu kurumların, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün sorunlara ortak çözüm bulması, ortak mekanizmalar oluşturmaları ve geleceğe yönelik ortak politika ve proje belirlemelerini esas alıyor. İşte bu tür toplantılar bu yönüyle önemli. Son yıllarda hızla gelişen turizm sektöründeki sorunları yılda bir yada iki defa bir araya gelerek çözüm geliştirmek mümkün değil. Bu toplantıları farklı ölçeklerde, farklı katılımlarla zaman zaman dar kapsamlı, zaman zaman geniş kapsamlı, gerek yönetim düzeyinde ve gerekse hizmet sektörünün içinde yer alanlarla bir araya gelerek sorunları paylaşmak, ortak çözüm bulmak mutlaka faydalı olacaktır.

TrabzonTurizmGeliştimeToplantısı-3Trabzon’da küçük ve orta ölçekli turizmden büyük ölçekli profesyonel turizme geçiş konusunda eşik noktasındayız. Markalaşma, kurumsal kimlik oluşturma, hizmet sektöründe kalifiye eleman bulundurma veya bulunduramama, kalifiye elemanın burada tutunamayıp diğer hizmet sektörlerine geçmesi gibi sorunlar bu geçiş sürecinde yaşanan sancıların temel göstergeleridir. Bu sorunları turizm sektörünün tüm paydaşları ile birlikte aşmamız gerekiyor.

Turizmde birinci faktör altyapı konusudur. Trabzon turizm altyapısı konusunda avantajları ve dezavantajları olan bir il. Güçlü ve zayıf yönlerimiz var. Ancak gerek hava ve kara ulaşımı gerekse deniz yolu ulaşımı ile kruvaziyer gemilerin sağladığı avantajlar var. Bunu daha da ilerletmek için yeni yollar, yayla yolları, yeşil yol gibi çalışmalar adım adım devam ediyor. Bunun yanında en önemli yatırımlarımızdan birisi de kültür varlıklarının restorasyonu yapılarak kültür-turizm hizmetlerine kazandırılmasıdır. Son yıllarda turizm alanında yapılan önemli çalışmalar ve devam eden yatırımlar var. Sümela Manastırı’nın restorasyonu için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkmayı hedefliyoruz. Sera Gölü’yle ilgili çalışmalar en kısa zamanda başlayacak. Ortahisar Fatih Cami, Ayasofya gibi diğer eserlerin de restorasyonuyla ilgili çalışmalar ihale aşamasında. Yeni müzelerin oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar var. Şehrimizin turizm altyapısını hep birlikte güçlendireceğiz.

TrabzonTurizmGeliştimeToplantısı-2Tanıtım boyutunda da kamu ve belli odaların üstlendiği bu yükü işletmelerimizin sırtlaması, tanıtım ve diğer organizasyonlarda daha fazla yer alması mutlaka profesyonelleşmeyi arttıracaktır. Derneğimizin kuruluşu bu anlamda çok önelidir.

Turizm sektöründe en önemli açıklarımızdan birisi de eğitimdir. Turizm ve otelcilik meslek lisemiz var. Yenisini önümüzdeki sezon Vakfıkebir’de açmayı hedefliyoruz. Üniversitemiz, yüksekokulumuz ve diğer eğitim kurumlarımızla beraber bunu daha da nitelikli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Ancak hizmet içi eğitim dediğimiz sektörde istihdam garantili kurs ve eğitimlere daha çok önem vereceğiz.

Denetimle ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Denetim mekanizmasını daha etkin kullanmamız gerekiyor. İşletmeler olarak kendi yaptığımız işi daha nitelikli yapmak için denetimimizi iyi yapmalıyız. Hijyen, kalite ve fiyat konusundaki uygulamalarda misafirleri korumaya yönelik daha sıkı tedbirler alacağız. Konaklama, yeme-içme ve araç kiralama konularında evraklarını tamamlamayan işletmeler konusunda daha hassas olacağımızı ifade etmek istiyorum. Bu alanda önümüzdeki süreçte yoğun bir çalışma yapmamız gerekiyor” dedi.

TrabzonTurizmGeliştimeToplantısı-1Vali Öz, konuşmasında nitelikli personel azlığı ile ilgili gelen eleştirileri de yanıtlayarak, “Personel konusunda biraz kendimizde kusur bulmamız lazım. Türkiye Asgari Ücret altında personel çalıştıran yer yok artık. Biraz da kendimizi eleştirelim. İnsanları 4-5 ay çalıştırayım Asgari Ücret vereyim ayrılsın ondan sonra yine gelsin. Böyle bir hizmet politikası yok. Verimli personel çalıştırmak isteyen işçiye iyi ücret verecek” ifadelerini kullandı.

Uzungöl’ün kanayan bir yara olduğunu ifade eden Vali Öz, “Uzungöl kanayan yaramız. Oraya defalarca gittim. Gölün temizlenmesi gerek. İmarla ilgili olarak da burası benim mülküm buraya istediğimi yaparım. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir mantık yok. Bu durum böyle devam ederse Uzungöl’de de yeni sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Buna müsaade etmeyeceğiz. Gölün temizliği ile ilgili geçtiğimiz yıllarda DSİ çalışma yaptı. Yine yapacağız” şeklinde konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, turizmcilere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek, “Turizmde ulaşım ve konaklama önemlidir. Tarihi ve tabii güzellikleri bol olan bölgemizde turizmin geliştirilmesi için belediye olarak elimizden ne geliyorsa yasalar çerçevesinde yapmaya hazırız” dedi.

Toplantıda konuşan Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız Trabzon’da turist sayısının her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, “Yıllar itibari ile baktığımızda 1 milyon 200 bin civarında süren turist sayımız en son 2014 yılı itibari ile 3 milyona çıktı. Bana göre iyi bir başarıdır. Bu başarıyı Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve sektörün temsilcileri olarak sizlerle sağladık” dedi.
Sektördeki temsilcilerin sorunlarının dile getirildiği toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?