• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

21 Kasım 2014

TRABZON’A ROMANYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Karadeniz’in en önemli şehirlerinden olan Trabzon’da, Fahri Konsolosluklar açılmaya devam ediyor. Romanya Fahri Konsolosluğu yapılan törenle hizmete girdi.


TrabzonRomanyaFahriKonsolosluk2Değirmendere’de gerçekleştirilen açılış törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Romanya Ankara Büyükelçisi Radu Ononfrei, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Erdoğan Bayraktar, Faruk Özak, Aydın Bıyıklıoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Romanya Trabzon Fahri Konsolosu Mustafa Beyazlı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve çeşitli ülkelerin fahri konsolosları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Öz, “Bugün çok anlamlı bir açılışta yine bir araya geldik. İlimizde fahri konsoloslukların açılması ve sayılarının her geçen gün artması; ülkemizin ekonomik yönden kalkınması, bölgesel ve küresel güç olmasının yanında Trabzon’un tarihi misyonuyla da yakından ilgilidir. Bu durum ayrıca tarihi ipek yolu üzerindeki Trabzon’un, ticaret ve sanayi merkezi olması konusunda da emin adımlarla ilerlediğinin göstermektedir.

TrabzonRomanyaFahriKonsolosluk3Açılan bu fahri konsolosluklar; ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine vesile olacağı gibi gelecekte buranın yine tarihte olduğu gibi ipekyolu ticaret merkezi olarak Ortadoğu, Asya ve Avrupa ile bağlantısında önemli rol oynamasına vesile olacaktır. Bize düşen bu konsoloslukların açılışını iyi değerlendirip eğitim, sağlık ve ticaret şehri olan Trabzon’da daha çok üretmek ve daha çok ticaret yapmaktır. İlimizin, bölgemizin ve ülkemizin gücüne güç katacağına inandığım bu konsolosluğun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

TrabzonRomanyaFahriKonsolosluk1Romanya Ankara Büyükelçisi Ononfrei ise yaptığı konuşmasında fahri konsolosluğun iki ülke arasındaki dostluğun bir ifadesi olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, konsolosluğun iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileri taşıyacağına inandığını söyledi. AK Parti Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Türkiye ile Romanya’nın kültürel anlamda benzer yanlarının olduğuna vurgu yaparak, “Bu konsolosluk iki devletin ortak olan yönlerine katkıda bulunacaktır” dedi. Faruk Özak ise, çok sayıda konsolosluğun ilimizde açılmasının Trabzon’un marka değerini katkı vereceğini ifade etti. Ortahisar Belediye Başkanı Genç ise, “Bu konsolosluk iki ülke arasındaki ticareti ileri seviyelere taşıyacak” derken, Fahri Konsolos Beyazlı ise, “Gerek ilimiz ve gerekse ülkemizin ticari hacmini yukarı seviyelere taşımak için yüklendiğim bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından konsolosluğun açılışı gerçekleştirildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?