• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DA 100 ADET HES PROJESİ OLACAK

Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi: “Trabzon’da şu anda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtlarında yapımı süren, biten, yapılacak olan 100 adet HES projesi mevcuttur”


trabzonçevreşehir1Günebakış gazetesinde Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi ile yapılan röportaj yayınlandı. İşte o röportajın ayrıntıları

Karadeniz Bölgesi zengin su kaynakları, nehirleri ve dereleri nedeniyle en çok HES’in yapıldığı bölgelerin başında geliyor. Çevre örgütleri ve halkın HES protestoları sık sık medyanın gündemine konu oluyor. Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çifti ile Trabzon’daki HES projelerini, bunlardan üretilecek enerjiyi ve HES’lerin çevreye etkilerini konuştuk.

Şu anda Trabzon’da kaç adet HES ya da baraj var, kaç tanesi yapım aşamasında ve yapılması planlanan var mı?

Trabzon’da şu anda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtlarında 100 tane HES projesi mevcuttur. Bunlarla ilgili olarak yapımı devam eden inşaat sayımız 11 tanedir. Bu süreç içerisinde yapımına başlanıp da şu anda enerji üreten HES sayısı 32’dir. Bunların toplam sayısı 43’tür. Bunların dışında 57 tane HES ile ilgili yasal izinler, ÇED süreçleri, proje çalışmaları devam ediyor. Enerji üretimine geçen 32 HES’in şu anda planlanan enerji üretimi 450 mw’tır. Trabzon’da planlanan toplam 100 adet HES’in toplam enerji üretimi 1000 mgw civarında hesaplanmaktadır. Fakat su verilerine baktığımız zaman özellikle akarsu debilerine bağlı olarak enerji üretimi değişebilmektedir. HES projelerinde bizimle ilgili süreç ÇED boyutuyla birlikte başlıyor. Şu anda firmaların bize sunmuş oldukları ÇED raporlarının incelenmesi sonucunda 8 tanesinin, yapımı devam eden biten projelerle ilgili ÇED raporu olumlu verilmiştir. Yine bize intikal eden 56 proje hakkında ÇED kararı gerekli değildir raporu verilmiştir. Bunlardan 12 tanesi ile ilgili ÇED süreci ise devam ediyor. Yapımı planlanan HES projelerinden 20 tanesinin henüz proje ÇED süreciyle alakalı müdürlüğümüze bir müracaatları olmamıştır. Bununla birlikte ÇED süreci devam eden ve iptal edilen proje sayısı da 16’dır. Yani bize sunulan projelerden 16 tanesi iptal edilmiştir ve ÇED süreci durdurulmuştur.

HES’LER ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTTI

Yapılan HES’lerin ülke ekonomisine katkısını anlatır mısınız? Ne kadar elektrik üretimi hesaplanıyor? Elektrik üretimi dışında başka amaçlarla yapılan HES var mı?

Tabi ki Türkiye dışarıdan enerji ithal eden bir ülke konumundadır, yanılmıyorsam 30 milyar dolarlık enerji ithalatı vardır. Trabzon ilinde HES’lerden üretilecek enerji miktarı yaklaşık 1000 mgw civarında hesaplanıyor, bu da küçümsenmeyecek bir miktardır. Trabzon’da şu anda faaliyete geçen HES’lerin üretmiş olduğu enerji miktarı 450 mgw’tır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 mw’tan düşük enerji üreten HES’ler için yeni bir çalışması var. Aynı şekilde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mızın da bu konuda yeni bir çalışması var. Bu konuyla ilgi ilerleyen günlerde yeni düzenlemeler yürürlüğe girebilir ama şu anda henüz bu çalışmalar tamamlanmış değil.

HER İNŞAAT GİBİ HES’LERİN ÇEVREYE BİRTAKIM ETKİLERİ OLUYOR

Bu HES’lerin doğaya, yaban hayatına ve çevreye olumlu ya da olumsuz ne gibi etkileri oluyor?

HES projelerine baktığımız zaman, neticede bunlar bir inşaat çalışmasıdır. Dolayısıyla çevreye, ekolojik sisteme, diğer canlılara, yaban hayatına, suyla ilgili kirlenme vb. konulara hiçbir etkisi yok diyemeyiz. Fakat bu firmaların bize sunmuş oldukları ÇED dosyalarının ve yapım süreçlerinin tamamında bu denetimler tarafımızdan yapılmaktadır. Bu kapsamda da son iki yıl içerisinde Trabzon’da devam HES inşaatlarında ÇED taahhütlerine uymadıklarından dolayı, yani çalışmalar sırasında yapmış oldukları tahribat ve taahhüt dışı çalışmalarından dolayı bazı firmalara yaklaşık 370 bin civarında cezai müeyyide uygulandı ki bu rakamlar son iki yıla ait rakamlardır. Bizim bu projeleri ÇED süreci içinde de denetleme görevimiz var ama asıl önemli olan hem inşaat faaliyeti sırasında, hem de inşaat sonrası yapılması gereken işlemler içerisinde, inşaat çalışmaları sırasında meydana tahribatların da bir nebze olsun ortadan kaldırılması lazım. Bununla ilgili olarak zaten DSİ ile beraber bunları denetliyoruz. DSİ, HES projelerini inşaat faaliyetleriyle ilgili kısımlarının denetimini ve incelemesini yapıyor. Hatta geçici kabul işlemleri de DSİ tarafından yapılmaktadır. Çevre boyutuyla da bizim denetimlerimiz sık sık devam etmektedir. Hemen hemen her gün HES inşaatlarında bizim bir ekibimiz denetim halindedir. Bu konuda vatandaşlardan da çok sık ihbarlar şikayetler almaktayız. Özellikle ALO 181’e gelen çağrılara baktığımız zaman bunların büyük çoğunluğunun HES’ler ile ilgili olduğunu görüyoruz.

HALK HES’LER KONUSUNDA YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMELİ

Halkın bu projelere yaklaşımı nasıl, projelerin neler getireceği ya da götüreceği konusunda bilinçliler mi?

Burada önemli olan projelerin halka çok iyi anlatılması lazım. Bu kapsamda biz projelerin yapılacağı alanlarda bölgesel toplantılar, duyurular yapmaktayız. Son basına yansıyan olaylara baktığımız zaman proje detayını ve projenin neler kazandıracağını bilmeyen bir kısım vatandaşlarımız da hiç projeden haberi olmadan tepki göstermektedir. Bu nedenle projelerin çok iyi anlatılması lazım, anlatmanın dışında yapım aşamasında ve yapım sonrası faaliyetlerin de etkili olarak denetlenmesi gerekmektedir. Özellikle ÇED süreçlerinde gerekli uyumluluk işlemlerini bizim ve diğer kurumların yapması gerekmektedir. Bizler HES ilgili gerekli inceleme ve araştırmayı yaptıktan sonra izinleri veriyoruz. Dolayısıyla HES’lere hiçbir inceleme, araştırma yapılmadan izin verilmiyor, gerekli prosedür uygulanarak ve değerlendirmeler yapılarak bunlara izin veriliyor. HES’ler ÇED boyutunda proje aşamasından itibaren çok önemsenmektedir. Neticede bir inşaat yapılmaktadır, bu inşaat faaliyetleri sırasında inşaat sahasına yakın olan vatandaşlarımız gerek gürültü bakımından, gerek kirlilik bakımından rahatsızlıkları tabi ki olacaktır. Bizlere düşen görev bu anlamda vatandaşlarımızın rahatsızlıklarını minimuma indirmek ve HES yapan proje firmalarının taahhütlerine uyumluluğunu sağlamaktır.

Son olarak konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin büyük bir enerji ihtiyacı vardır ve büyük miktarlarda enerji ithal etmektedir. Zaten bu enerji ihtiyacı sadece HES’ler ile değil son zamanlarda rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili çok ciddi çalışmaların da olduğunu duymaktayız. Ayrıcı nükleer enerjinin devreye gireceğini biliyoruz. Biz bu enerji ihtiyacını karşılamak için bunu üretmek durumundayız, HES’ler ile ilgili özellikle vatandaşların şikayetlerini dikkate alıyoruz ve bu kapsamda gerekli incelemelerde ve tespitlerde bulunuyoruz.

Kaynak: Günebakış Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?