• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DA FETİH COŞKUSU

Trabzon’un Fethinin 553. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı. . Kutlamalara Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran takımının verdiği konser büyül ilgi gördü.


TrabzonMehtanlıFetih2Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin 553. yıl dönümü vatandaşların da katılımıyla büyük bir coşkuyla kutlandı. Fatih Parkı’nda çelenk sunma töreninin ardından başlayan fetih kutlamalarına Atapark’ta bulunan Zağnos Burçları önünde devam edildi. Fetih kutlamalarına, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, askeri, sivil erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okumasıyla başlayan kutlamalarda bir konuşma yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, atalarımızın insanlığa hak ve adalet dağıttığını ifade ederek, “Trabzon’umuzun Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin 553. yıl dönümü kutlamalarında bir ve beraberiz. Fatih Sultan Mehmet Han 1453 de İstanbul’u fethedip bir çağı kapatıp bir çağı açarken bu yolla medeniyet ve insanlık yoluna hak ve adalete, insan topluluklarına eşit ve inançlarına saygı ile davranmaya devam etti. Daha sonra 1461 yılında Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han Trabzon’umuzu fetih ile buluşturdu. Bu yolda devam eden bu azizi millet daha sonra şehzadeler şehri Trabzon’umuzda Yavuz Sultan Selim Han’ın 22 yıllık Valilik ve Sancak Beyliğini yürütmesi ile yine Kanuni Sultan Süleyman’ın bu topraklarda doğup burada yetiştirilmesi ile yoluna devam etmiştir. Bu vesile ile atalarımızı ve yine aynı şekilde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

TrabzonMehtanlıFetih3Ortahisar Atatürk Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin halkoyunları gösterileri ile devam eden kutlamalarda öğrenciler fetih konulu şiirler ve kompozisyonlarını okudu. Günün anlam ve önemini dolayısıyla düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve fetih koşusu yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Kutlama törenleri Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran takımının verdiği konserle son buldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?