• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DA “MAZİSİNİ ÖZLEYEN ŞEHİR” DEFİLESİ YAPILDI

Trabzon’da kent mimarisindeki sanatın ölümsüzleştirilmesi amacıyla “Mazisini Özleyen Şehir” defilesi düzenlendi.


Trabzon'da-Mazisini-Özleyen-Şehir-2Defileye Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, eşi Rukiye Öz, Akparti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Enstitü Müdürü Zarife Akdeniz ve çok sayıda davetli katıldı.

Trabzon Olgunlaşma Enstitüsünce bir otelde gerçekleştirilen etkinlikte, hat sanatı, taş ve ahşap oymacılığının örnekleri, kıyafet, fotoğraf ve çeşitli eserlerle sergilendi.

2012 yılında ortaya çıkan ve ilk teması eski Trabzon’un yaşam kültürü olarak belirlenen proje birçok araştırmalar ve çalışmalar sonucunda 2013 yılında sergilenerek halkla buluşturuldu. ‘Mazisini Özleyen Şehir’ olarak Trabzon’da kına ve düğün geleneği teması belirlendi. 2014’te sergilenen bu tema çalışmasında kına ve düğün gelenekleriyle ilgili kültürel özellikleri araştırarak sunuldu. Projenin üçüncü ve bu sergiye konu son teması olan Trabzon mimarisi, 2 yıllık çalışmanın sonucu ortaya çıktı.

Trabzon'da-Mazisini-Özleyen-Şehir-3Defilede bir konuşma yapan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon adına yapılan bu çalışmalardan gurur duyduklarını belirterek, “Trabzon bir medeniyet şehri. Ve bizler medeniyet şehri olmasından gurur duyuyoruz. Bu güzel defilede emeği geçen herkesi kutluyorum. Kültürümüzü anlatan bu tarz güzellikleri her zaman yaşatmamız gerekiyor” dedi.

Enstitü Müdürü Zarife Akdeniz ise kentin mimarisine ilişkin hazırladıkları sergiden mutlu olduklarını dile getirdi.

Trabzon'da-Mazisini-Özleyen-Şehir-1Trabzon’da bulunan tarihi konak, köşk, cami, çeşme ve mezar taşlarının belirlendiğini anlatan Akdeniz, “Buralar tek tek ziyaret edilerek ayrıntılı fotoğraf çekimleri yapıldı. Çekimi yapılan tüm desenler, enstitümüz atölyelerinde işlenerek birbirinden güzel sanat eserlerine dönüştü. Bu çalışmayı yaparken Trabzon’da ne kadar çok tarihi değere sahip mimari yapıların bulunduğuna şahit olduk. Etkinliğimizde de görüleceği gibi birbirinden muhteşem desenler bu yapıları süslemekte.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, defile gerçekleştirildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?