• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DA OSMANLI KUTLAMASI

Osmanlı İmparotorluğu’nun 716. kuruluş yıldönümü nedeniyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meydan Parkı’nda vatandaşların yoğun katılımıyla bir dizi etkinlik düzenledi.


TrabzondaOsmanlıKutlaması-4Osmanlı İmparotorluğu’nun 716. kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklerde vatandaşlara pilav ikramında bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Osmanlı büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların sevgi medeniyeti yolunda yürüyeceğimizi de ifade ediyoruz” diye konuştu.

TrabzondaOsmanlıKutlaması-3Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Osmanlı İmparotorluğu’nun 716. kuruluş yıldönümü nedeniyle Meydan Parkı’nda düzenlediği tören, vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının konseri ile başlayan etkinliklerde katılımcılara pilav-ayran ikramı yapıldı. Beraberindeki Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ile birlikte etkinliklere katılan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, hemşehrilerine pilav dağıttı.

TrabzondaOsmanlıKutlaması-2Etkinlik alanında yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi olarak Osmanlı İmparotorluğu’nun 716. kuruluş yıldönümünü nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Osmanlı büyüklerini rahmet ve minnetle andıklarını kaydetti. “Bu aziz vatanı, medeniyet anlayışı ile milletimizin, İslam dünyasının ve bütün insanlığın hizmetine sunan Osmanlı Devletimizin 716. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz” diye Başkan Gümrükçüoğlu, “Başta Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve onlara yol gösterenler olmak üzere bütün Osmanlı dedelerimizi, padişahlarımızı, bu vatan için şehit olan bütün büyüklerimizi ve şu anda da şahadet kervanını devam ettiren bütün evlatlarımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

TrabzondaOsmanlıKutlaması--1Trabzon Osmanlı İçin Çok Farklı Bir Şehir

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “Osmanlı dedelerimiz tüm insanlığı kucakladılar. Öyle ki Avrupa’da insanlar onların dağıttığı adalet nedeniyle ‘kardinal külahı görmektense Osmanlı kavuğu görmeyi tercih ederiz’ dediler. Bizim büyüklerimiz insanları Hristiyan’dır, Musevi’dir, Müslüman’dır diye ayırmadılar. Hepsine adalet ve sevgi ile yaklaştılar. İşte o sevgi medeniyetinin, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (S.A.V) yolunda yürüyen Osmanlı delerimizin çok farklı bir mekanıdır Trabzon… Trabzon, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu anlayışla fetih edip ‘Trabzon fetih edilmeden İstanbul’un fethi tamamlanamaz’ dediği kadim şehirdir. Onun torunu Yavuz Sultan Selim Han’ın 22 yıl valilik yaptığı ve onun evladı Kanuni Sultan Süleyman Han’ın doğup büyüdüğü şehirdir Trabzon. Tüm Trabzon adına hepsini hürmetle anıyor, onların sevgi medeniyeti yolunda yürüyeceğimizi de bu vesileyle ifade ediyorum. Osmanlı Devleti’nin 716. kuruluş yıl dönümü tüm insanlara hayırlı olsun diyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?