• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DA SANAT GÜNLERİ BAŞLADI

Trabzon Sanatevi’nin düzenlediği 7. Sanat Günleri etkinliği başladı. 10 Ekim’de sona erecek olan etkinliğe; sahne sanatları, görsel sanatlar ve yazım sanatı alanından yurt içinden ve dışından birçok ünlü sanatçı katılıyor.


Trabon7-SanatGünleri-4Trabzon’da 7. Sanat Günleri başladı. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve eşi Rukiye Öz, Trabzon Sanatevi’nin düzenlediği 7. Sanat Günleri etkinliklerine katıldı. Sanatevinin bahçesinde düzenlenen etkinliğe Vali Öz’ün yanı sıra Devlet Eski Bakanı Faruk Özak, milletvekili Muhammet Balta, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, İŞKUR İl Müdürü Mustafa Sezgin, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmitry Talanov, Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç, sanatçılar ve sanatseverlerler katıldı.

Trabon7-SanatGünleri-2Trabzon’un sanat altyapısının güçlü olduğunu ifade eden Vali Öz, “Kültür-Sanat ve Medeniyet kenti Trabzon sanatın bütün zenginliklerini en güzel şekilde yaşıyor. Kültürün, sanatın her türüyle doyasıya yaşandığı, insanların sanatın içerisinde olduğu bir şehir burası. Bir söz vardır. Balık denizdeyken suyun kıymetini bilmez, suyun dışına çıktığı zaman onun kıymetini daha iyi anlar. İlimizde sanatın ve sanatçının kıymetini zaman zaman ölemiyor olsak da bu şehir kültürü-sanatı yaşıyor, sanatçısıyla, kültürüyle zengin bir şehirdir. Sanatsal altyapımız pek çok şehirden güçlüdür. Eski Vali konağımızın sanatevi olarak tahsis edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Sanatla toplumun daha fazla bir araya gelmesi için, etkinliklerimizi sokaklara yaymalıyız. Bu bizi daha güçlü kılacaktır. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Devlet Eski Bakanı Faruk Özak da, Trabzon’da metrekareye düşen sanatçı sayısının oldukça fazla olduğunu ifade ederek, sanatsal değerlerin bir arada toplanarak gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını söyledi.

Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç ise, belediye olarak her zaman sanatın ve sanatçının yanında olacaklarını söyledi.

Trabon7-SanatGünleri-1TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hacısalihoğlu, tarihi eskilere dayanan Trabzon’un sanatının da aynı şekilde çok eskilere dayandığını vurgulayarak, yapılan sanatsal etkinliklerin uluslar arası boyuta taşınması gerektiğini ifade etti.

Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç, “Amacımız sanatsal hareketliliğin yoğun olarak yaşandığı şehrimize sanat etkinliklerine farklı bir anlayış getirmektir. Sanatevi olarak üstlendiğimiz bu rol, sanatın tüm renklerini bir araya getirerek geniş kapsamlı uzun soluklu sanat günlerine dönüşmesiyle anlamını bulmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Öz beraberindekilerle fotoğraf, karikatür ve sanatın diğer alanlarını konu alan eserlerin yer aldığı sergiyi gezdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?