• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DA SANATLARI BULUŞTURAN SERGİ

Sanatçı Ali Şentürk’ün bütün öğretmenlere ithaf ettiği Kat’ı Sanatı ile Hat ve Ebru Sanatını buluşturan 8. kişisel sergisi açıldı.


TrabzonEbruveHatSergisi3Trabzon’un ve ülkemizin yetiştirdiği önemli sanatçılardan biri olan Öğretmen Ali Şentürk’ün 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bütün öğretmenlere ithaf ettiği Kat’ı Sanatı ile Hat ve Ebru Sanatını buluşturan 8. kişisel sergisi açıldı. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Güzel Sanatlar Galerisinde gerçekleştirilen açılışa Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Vali yardımcısı Şükrü Kara ile bazı daire amirleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Trabzon’un kültür ve sanat şehri olduğuna vurgu yapan Vali Öz,” Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü ve öğretmenler gününü kültür ve sanat şehri Trabzon’da farklı bir etkinlikle yaşıyoruz. Bugün burada geleneksel Türk İslam Sanatlarının en güzel örneklerinden Ebru ve Hat sanatını bir arada görebileceğimiz güzel eserleri beraber izliyoruz.

TrabzonEbruveHatSergisi2Bu tarz sanatların geleneksel Türk sanatlarıyla, yöresel el sanatlarımızla birlikte yaşatılması için ilimizde potansiyelimiz ve alt yapımız mevcut. Bu sanatları yeni mekânlarla birlikte yeni nesillere aktarabilirsek bu tarz güzelliklerinde yaşamasını sağlamış oluruz. Daha güzel sanat akşamlarında ve sanat günlerinde birlikte olmak dileğiyle bu sanatı yaşatmak için emek veren tüm sanatçılarımızı tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Öz ve beraberindekiler sergiyi gezdi. Özellikle Ebru Sanatına ilgi duyan Vali bir süre sanatçı Ali Şentürk’ün ebru yapmasını izledi. Sonunda da ısrarlar üzerine kendiside önlüğünü giyip ebru çalışmasına katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?