• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’DAN TOKYO’YA BİR HES FİLMİ

Trabzonlu yönetmen Muhammet Çakıral’in filmi “Kırlangıçlar Susamışsa” 27.Tokyo Film Festivali’nde, “Asya’nın En İyi Filmi” ve “Asya Ruhu” ödüllerini almak için yarışacak.


kırlangıçlarsusamışsa1


Patikaa.com /  Haber Merkezi


Son yıllarda Karadeniz’de artan HES mücadelesi Kültür Sanat alanında da etkisini gösteriyor. Bunun son örneği Trabzonlu yönetmen Muhammet Çakıral’dan geldi.  “Kırlangıçlar Susamışsa” adlı film Trabzon’da çekimleri yapıldı. HES’lere karşı köylülerin verdiği mücadeleyi konu alan filmin çekimleri ise yaklaşık üç ay sürdü. Karadeniz’in HES mücadelesini konu alan film “Kırlangıçlar Susamışsa” 27. Tokyo Film Festivali’nde, “Asya’nın En İyi Filmi” ve “Asya Ruhu” ödüllerini almak için yarışacak.

Tokyo’da Bir HES Gerçeği

Yönetmen Çakıral’in de memleketi  Trabzon’un Çaykara ilçesinde çekimleri tamamlanan Kırlangıçlar Susamışsa” adlı belgesel filmi Doğu Karadeniz’de yaşam alanlarını korumaya dönük bir öyküden yola çıkarak tasarlanıp çekildi.

Festival 28 Ekim’de

Filmin, 27. Tokyo Film Festivali’nde, “Asya’nın En İyi Filmi” ve “Asya Ruhu” ödülleri kapsamında 10 film arasında yarışacak film için yönetmen ve film ekibi iyi bir derece edeceklerini düşünerek heyecanlı. HES’lere karşı mücadele eden köylülerin hikayesini konu alan filmin görüntü yönetmenliğini Erdal Eksert yaparken  filmde Murat Sarı, Burak Sarı, Hamit Demir, Havva Sarı, Ali Dursun, Elif Canbolat, Cihan Semiz yer alıyor. Müziklerini Cem Tarım’n hazırladığı “Kırlangıçlar Susamışsa” filminin dünya prömiyeri 28 Ekim’de düzenlenen 27. Tokyo Film Festivali’nde gerçekleşecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?