• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Aralık 2016

TRABZONSPOR YENİ STADINA KAVUŞUYOR

Türkiye’nin merakla beklediği Trabzonsporun yeni stadı Akyazı Arena, 18 Aralık Pazar günü Cumhurbaşkanı Recp Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle resmen açılacak.


Trabzonspor yeni stadına kavuşma için adeta gün sayıyor. Yapımına 2013 yılında başlanan ve 18 Aralık Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmen açılacak olan Trabzonspor’un yeni stadyumunun tüm iletişim altyapısı Turkcell tarafından hazır hale getirildi.

Trabzonspor Kulübü’nden, Türkiye’nin merakla beklediği Akyazı Stadı için resmi açıklama geldi. Kulüpten yapılan açıklamada, “Özlemle beklediğimiz Akyazı’daki yeni stadyumumuzun resmi açılışı, 18 Aralık (Pazar) günü Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşecek” ifadeleri yer aldı.

Yapılan duyuruda şu açıklamalara yer verildi: “Bütün taraftarlarımızın davetli olduğu açılış etkinliğimiz saat 18:30’da başlayacak. Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani başta olmak üzere Katar’dan konuklarımızın da protokolde bulunacağı açılışta, dünden bugüne Trabzonsporumuza emek vermiş başkanlarımız, yöneticilerimiz, futbolcularımız ve teknik direktörlerimiz de yer alacak.

Saat 17:30’da Avni Aker’den büyük bir kortej yürüyüşü ile başlayacak açılış programı, kortejin yeni stadyumumuza girişi ile devam edecek. Stadyumumuzdaki programda 3D animasyon gösterileri, koreografiler, protokol konuşmaları, havai fişek gösterileri, gösteri maçı ve Mazlum Kiper’in anlatımıyla kulübümüzün elli yıllık tarihinden daha önce yayınlanmamış özel görüntüleri içeren bir video mapping yer alacak.

Etkinliğimiz tüm taraftarlarımıza açık ve ücretsizdir. Açılışımıza özel hatıra bileti, giriş esnasında stadyum kapılarında dağıtılacaktır. Kapılar 17.00’da açılacaktır. Bu görkemli gecemize tüm taraftarlarımızı bekliyoruz.”

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzon Valisi be Belediye Başkanı ile birlikte açılışa günler kala statta incelelemeler yaptı. Yaşanan terör olayları sonrasında Akyazı Stadı’nın açılışında yapılacak olan dans, konser ve eğlence programları ise iptal edildi.

İşte Akyazı Stadı’nın özellikleri

Akyazı Stadı Türkiye’de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olma özelliğini taşıyor. Stadın çatısında toplam 6 bin 500 ton çelik kullanıldı.

Stadyumun çatısında, çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip akıllı çatı olarak bilinen ‘smart roof’ sistemi kullanılırken, bu özelliğiyle stadın çatısı dünyada beşinci, Türkiye’de ise ilk.
Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün alanına sahip stadın çatısının 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleme kapasitesine eşdeğer.

Akıllı çatı ‘smart roof’ sistemi, fotokatalitik özelliği bulunan titanyum oksit kaplama sayesinde, yüzeyindeki organik maddelerden oluşan kirleri ve çevreye zararlı partikülleri ayrıştırıyor. Bu partikülleri nitrata dönüştürerek çatı yüzeyini sürekli temiz tutuyor.

Toplam 41 bin 461 koltuk kapasiteli statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor.
İlkleri barındıran statta 80 metrekare olan skorbord, 7.5 megapiksel aralığında olmasıyla Türkiye’de tek olacak.
92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alacak. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks, Akyazı Stadı’nın aydınlatması 3 bin lüks seviyesinde olacak.
Akyazı Spor Kompleksi’nde Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin de bulunurken, kompleks 2 suni ve 5 doğal çim saha yer alıyor.

Akyazı stadı için Turkcell firmasıda önemli çalışmalar yaptı. Bu çışmların başlıcaları ise; 1440 saat ön hazırlık çalışması, 45 kişi, 90 gün 30600 saat stadyum içi montaj çalışması, 350 anten kurulumu, 45 km fiber optik altyapı, 47 km enerji kablosu, 514 wi-fi erişim noktası, 15 tane dev video duvarı (video wall), 396 LED TV, 125 masa üstü monitor, 404 m2 LED pano, 12 adet interaktif kiosk

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?