• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRABZON’UN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAK PROJE

Trabzon’un marka değerini artıracak Botanik Parkı için yapım ihalesine çıkıldı. Trabzon BŞB Bld.Bşk Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ihalenin 31 Ekim’de yapılacağını söyledi.


Trabzon-Botanik-Park-Projesi2 Trabzon’un marka değerini artıracak ve 103 dönüm alana kurulacak Botanik Parkının yapımı ihaleye çıktı. 31 Ekim Cuma günü Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Yalıncak’taki ek hizmet binasında yapılacak ihale sürecinin tamamlanmasının ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun vizyon projelerinden biri olan Botanik Parkı’nın yapımına başlanacak.
Başkan Gümrükçüoğlu daha önce askeri amaçlı kullanılan Çamoba bölgesindeki arazinin Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesinden sonra söz konusu alanda dünya güzeli bir doğa ve botanik parkı yapacaklarını dile getirdi.

Botanik Parkı şehrin hayat standardının gelişmesine katkı sağlayacak

Trabzon-Botanik-Park-Projesi4Söz konusu alanı Trabzon’un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacaklarını dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu, “Çamoba’daki 103 dönümlük alan şehir ve bölge için bir servet adeta. Bu nedenle doğallığını mümkün olduğu kadar bozmamaya çalışmak ve Botanik park ana amacını da muhafaza etmek gerekiyordu. Burada ağaçların bile ölçümleri yapıldı. Söz konusu alanı Trabzon’un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacağız. Trabzon’umuza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya güzel bir botanik parkı hediye etmenin yoğun uğraşı içerisindeyiz. Bu proje aynı zamanda Trabzon’un yaşanılabilir düzeyine, hayat standardının gelişmesine katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Şehrin tanıtımına önemli katkı sağlayacak

Trabzon-Botanik-Park-Projesi3103 bin metrekare alanda yapılacak Botanik Parkı bölgesinin Sit alanı olması dolayısıyla hazırlanan projenin Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan geçirildiğini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Parkın yapım ihalesine çıkıldı. Batum’da alanı çok daha büyük olan hakikaten şehri tanıtmada çok büyük vesile olan bir botanik parkta olduğu gibi Trabzon botaniğinde de şehri, bölgeyi hatta ülkeyi tanıtan niteliğe kavuşması sağlanacaktır. Çamoba’daki 103 dönümlük askeri alanı Belediyemize tahsis eden Başbakanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza ve milletvekillerimiz ile emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Botanik Parkı Projesi içerisinde neler var?

Çamoba Botanik Parkı Projesini içerisinde suni gölet, çocuk eğitim alanları, çim amfi, su bahçesi, farklı ağaç gruplarına ait bahçeler, seyir alanları, doğal şelaleler, sanatsal etkinlik alanları, tematik bahçeler, sera ve su bahçesi gibi alanlar yer alıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?