• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRAKYA’DA KARADENİZ GÜNLERİ

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Tekirdağ’da 3 Gün Boyunca “Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri” etkinliği yapıldı.


TrakyaKraadenizEtkinlik4Tekirdağ Sahil dolgu alanında düzenlenen etkinliğin açılışında Tekirdağ Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, davetliler ve Tekirdağlılar katıldı.

TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, sahil dolgu alandaki fuarın açılışında yaptığı konuşmada, “Karadeniz Havzası Turizm Yolları Projesi”nin havza içinde, hedef ülkelerde turizm ve geleneksel ürünlerin tanıtımı için işbirliğinin kurulması, hedef bölgelerin geleneksel ürünleri ve lezzetlerinin tanıtılması amacıyla ortak uygulamalar geliştirmesi ve tanıtılmasını kapsadığını söyledi. Fuarda, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’dan katılım olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu: “Fuarın amacı, projenin, hedef ülkelerinin yöresel tat ve el sanatları ürünlerinin kültürel, tarih alanlarının ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasını kapsamaktadır. Katılımcı profillerimiz ise yöresel ürünlerin üreticileri, el sanatları üreticileri, yöresel ürün üretiminde rol alan ticari yapılar, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, halk eğitim merkezleri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve ortak ülkelerdir. Şu an fuar alanımızda Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’dan katılım var. Ayrıca Trakya bölgemizden, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ şehir olarak katılım sağlamıştır. Doğu Marmara diye hitap ettiğimiz Kocaeli’nden başlayarak Sakarya, Bolu, Yalova hattını kapsayan şehirlerin de burada katılımları vardır. Katılımcılara ve misafirlerimize farklı ülkelerin ve bölgelerin kültürlerini ve tatlarını tanıtacağız. “

TrakyaKraadenizEtkinlik3Protokol konuşmalarının ardından Edirne Belediye Bandosu küçük bir konser verirken, Taraklı Belediyesi Halk Oyunları ekibi de yöreden oyunlar sergiledi. Sahne gösterilerinin ardından fuarın açılışı yapıldı. Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tanıtım Günleri”ne Trakya bölgesi, Doğu Marmara bölgesi, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova’dan kurum ve kuruluşlar katıldı. Etkinliğin amaçları arasında hedef ülkelerin yöresel tat, gıda ve el sanatları ürünlerinin, kültürel ve tarihi alanlarının ulusal/uluslararası alanda tanıtımının yapılması ve bilinirliğinin arttırılması, yöresel ürünlerin kullanımıyla yeni turizm ürünlerinin gelişimini ve iş birliği ilişkilerinin kurulmasını sağlamak yer alıyor.

TrakyaKraadenizEtkinlik1Etkinlik 3 Gün Sürdü

Trakya Bölgesi kamu kurum ve kuruluşlarının resmi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Edirne Belediyesi bando ekibinin gösterisi ve yöresel ‘Bulama’ yapımıyla devam etti. Türk, Gürcü ve Bulgar Mutfağından yemeklerin sergilendiği etkinliğin ikinci gününde Kırkpınar Yağlı Güreşleri gösterileri ve Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi’nin gösterisi katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle sona eren etkinliğe ‘Turizm Yolları Projesi’ ortak ülkeleri Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova’nın yanı sıra Trakya ve Doğu Marmara Bölgesi’nden kurum ve kuruluşlar katıldı. Hedef ülkelerin yöresel tat, gıda ve el sanatları ürünlerinin, kültürel ve tarihi alanlarının ulusal/uluslararası alanda tanıtımının yapılması ve bilinirliğinin arttırılması, yöresel ürünlerin kullanımıyla yeni turizm ürünlerinin gelişimini ve iş birliği ilişkilerinin kurulmasını sağlamak amacıyla geliştirilen proje hedefine ulaştı. Üç bine yakın katılımcının ziyaret ettiği etkinlik sayesinde farklı kültürler birbiriyle buluşma fırsatı buldu.

TrakyaKraadenizEtkinlik2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?