• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRT LAZCA KANAL AÇARSA

TRT’nin Lazca kanal açması için sivil toplum örgütleri çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu konuda örnek bir proje kamuoyuyla paylaşıldı.


TRTLAZ1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında en çok konuşulan dillerden olan Lazcanın yaşatılması için Laz sivil toplum örgütleri yıllardır çalışmalarını sürdürüyor.

Günümüzde, dillerin yaşatılıp gelecek kuşaklara aktarılmasının en önemli mecralarının başında medya organları geliyor. TRT’de Türkiye’de konuşulan diller ile ilgili çeşitli yayınlar yapıyor. Hatta Kurmanca ve Zazaca yayın yapan TRT 6 adlı kanal bile kuruldu.

Laz sivil toplum örgütleri de yaptıkları çalışmalarla TRT’nin Lazca yayın yapan kanal kurması talebinde bulundular.
Bu çalışmalardan biride özellikle sosyal medyada etkin olan Lazca.org tarafından hayata geçirildi. TRT LAZ adıyla özel bir video hazırlayan Lazca.org, proje içinde;  “Bu toprakların kadim dili Lazca TRT de olmalıdır. TRT Lazca belgeseller, Lazca yayınlar, Lazca programlar, Lazca haber, Laz dili ve kültürüne ait Lazca içeriklerle dolu dolu olacak Lazca kanalı açmalıdır. Bu video buna dikkat çekmek için hazırlanmıştır. Anadilimiz TRT’de izlemek istiyoruz. Aksi halde bu dilin yaşaması daha da zor olacaktır. Diller ölürse kültürlerde ölür.

Bu video hayal ürünüdür çünkü böyle bir hayalimiz var! Ne yazık ki olması gereken şeyi hayal ediyoruz.

Böyle bir kanal açılırsa TRT’nin en çok izlenen kanallarından olur.” açıklamasında bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?