• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TRT MÜZİK PROGRAM ÇEKİMİ İÇİN RİZE’DE

TRT Müzik ekranlarında yayınlanan Müzik Yolcusu program ekibi Rize’ye geldi. Dünyaca ünlü müzisyenlerden olan Serkan Çağrı ve ekibi Vali Ersin Yazıcı’yı da ziyaret etti.


Müzik-Yolcusu-Rize'de-2Dünyaca ünlü müzisyenlerimizden, klarnet virtüözü ve akademisyen Serkan Çağrı, Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Vali Yazıcı, Serkan Çağrı’yı başarılı müzik çalışmaları nedeniyle tebrik ederken, “TRT Müzik ekranlarında yayınlanan her hafta beğeniyle izlenen Müzik Yolcusu programında Rize’nin müzik kültürü’nün tanıtılacağını, ilimizi tanıtmak için TRT ekibinin çalışmalara başladığını” ifade etti.

Vali Ersin Yazıcı kabulde yaptığı konuşmasının devamında şunları söyledi: “İlimizi, TRT Müzik’te tanıtma fırsatı bulacağız. Müziğin dili evrensel olup insanlığın ortak kültürüdür. Bu kültürün özgün yapısı ile yaşatılması önemlidir. Bu program ile hem müzik kültürümüzün yaşatılması hem de Rize’nin tanıtılması amaçlanmaktadır. Rize’yi sanatla buluşturarak tanıtmak çok güzel ve heyecan verici. Kentin tanıtımı adına yapılan bu etkinlikte yer almak çok anlamlı.

Halk enstrümanlarının müzik kültürümüzdeki yerinin ve öneminin yansıtılmaya çalışıldığı programın genel amacı; Rize’nin kültürünü müzik aracılığıyla tanıtmak. Rize’nin kültürel güzelliklerini tanıtmamız gerekiyor. Şehrimizin tanıtımına katkı sağlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Yöremiz kültürünü yaşamak-yaşatmak Türkülerimizle coşmak, horonlar el tutuşurken göğsünüzün kabarmasını istiyorsanız, bütün varlığımızla, kültürümüzle, sosyal yaşantımızla, müzik ve sanatımızla, kısacası her şeyimizle kendimizi ortaya koyacak ve dünyaya tanıtacağız. Bu vesileyle üstün varlık göstererek ilimizin tanıtımına katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. “dedi.

Müzik-Yolcusu-Rize'de-3Program sunucusu ve ünlü müzisyen Serkan Çağrı ise ‘ TRT ekibi olarak bir ekip anlayışıyla çıktığımız bu yolda bizlere gösterilen ilgi ve yakınlık sayesinde fikrimizde gelişen bu senaryonun her aşamasında kendimizi daha bir güçlü hissedeceğiz. Müzik sayesinde farklı yörelerin kültürlerini tanıtma fırsatı buluyoruz. Destekler için teşekkür ederiz’ dedi.

Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın hazırlayıp sunduğu programda; Rize’yle ilgili akıllara, gönüllere taht kurmuş, sanatçılar ve yöreye ait türküler seslendirilecek.

‘Müzik Yolcusu’ Türkiye’de Müziğin İzini Sürüyor

Müzik Yolcusu, Anadolu ve Trakya topraklarında adım adım müziğin izini süren bir program. Her hafta farklı bir coğrafyada o bölgenin müzisyenlerine konuk olan Müzik Yolcusu ekibi, doğal ve tarihi mekânlarda müzik kültürümüzün nadide ezgilerini ustaları aracılığıyla ekranlara taşıyor. Zaman zaman Serkan Çağrı’nın da klarnetiyle eşlik ettiği performanslarla Müzik Yolcusu, arşiv olma özelliği taşıyor.

Müzik Yolcusu programı her Pazartesi günü saat 20.20’da TRT Müzik ekranlarında yayınlanıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?