• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Aralık 2018

TRT TRABZON RADYOSU 50 YAŞINDA!

TRT Trabzon Radyosu, yarım asrı devirdi. 1 Aralık 1968 yılında yayın hayatına başlayan efsane radyo 50. yılını kutluyor.


TRT Trabzon Radyosu, 50. Kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Trabzon Radyosu’nun kuruluşu ile ilgili ilk çalışmalar bundan 59 yıl öncesine dayanıyor. 1959 yılında kurulması kararlaştırılan İl Radyoları arasında Trabzon’da vardır. Bu amaçla 1960 yılında Bostancı Mevkii’nde 45 dönümlük bir arsa alınmış ve aynı yıl inşaat için ihale açılmıştır. Ancak araya giren sosyal ve siyasal olaylar, Trabzon ve bölge için çok önemli olan radyonun kurulmasını geciktirmiş; bu düş 8 yıl sonra gerçeğe dönüşmüştür.

12 Haziran 1967 tarihinde İstanbul’da toplanan TRT Yönetim Kurulu, projenin hayata geçirilmesi için karar almıştır. Böylece Trabzon Radyosu ilk yayınına 2 Kw’lık verici gücüyle 1 Aralık 1968 tarihinde başlamış, 11 Aralık 1978 tarihinde ise, verici gücü artırılarak ( 300 KW ) Orta Dalga ( 954 KHz ) üzerinden yayın yapan Bölge Radyosu haline dönüştürülmüştür. Yayın alanına Artvin-Rize-Trabzon-Gümüşhane-Giresun-Ordu-Samsun-Sinop illeri girmekteydi.

1 Aralık 1968 yılında il radyosu olarak yayın hayatına başlayan TRT Trabzon Radyosu, 1 Kasım 1978 tarihinde orta dalga vericisinin devreye girmesiyle, Trabzon Bölge Radyosu adını almıştı. Radyo hizmet binası olarak, Fatih Parkı karşısındaki, Trabzon Belediyesi’ne ait üç katlı bir apartmanın ikinci ve üçüncü katları kiralanmış, binanın üçüncü katındaki bir daire yayın stüdyosu haline getirilmişti.

Trabzon Radyosu’nun ilk yayınında iki kilovatlık vericiden, önce “Yavuz geliyor Yavuz, denizi yara yara” türküsü duyulmuş, sinyalin ardından İstiklal Marşı çalınmış ve ilk anonsu Erol Tokay yapmıştı:

“Burası, 202 nokta 2 metre 1484 kilohertz üzerinden yayın yapan Trabzon İl Radyosu… Günaydın sayın dinleyiciler…”
İlk programda Cemile Cevher’den türküler yayınlanmıştı. Yayını daha sonra spiker Müberra Yetkin yürütmüştü. Radyo ilk açıldığında, personeli sadece altı kişiydi.

Radyonun yayına başlamasıyla, Trabzonlular büyük coşku yaşamıştı. Halk radyo binası önünde toplanarak, sevinç ve sevgi gösterisinde bulunmuşlardır. Trabzon İli Bölge Radyosu Kurma Derneği Başkanı Kemal Yılmaz Bayraktar, sonradan o güne ilişkin duygularını şu cümleyle anlatmıştı:

“O gün duyduğumuz bahtiyarlık, Amerikalıların Ay’a insan indirdiği günkü kadar büyük bir bahtiyarlıktı.”
1973 yılı yatırım programında, Karadeniz’e yayın yapmak üzere, Trabzon’da, 300 kilovat gücünde orta dalga radyo vericisi kurulması kararı yer almıştı. Bostancı köyünde kamulaştırılan 47 dönüm arazi üzerine, altyapı ve verici istasyon binası inşaatına 1977 yılında başlandı. Trabzon Radyosu, 11 Aralık 1978 tarihinde orta dalga 954 kilohertz üzerinden resmen yayına başladı. Artık radyo sadece Trabzon’da değil, tüm Doğu Karadeniz illerinde dinlenebilecekti.

Kadronun genişlemesiyle mevcut bina yetersiz kaldı; zamanın belediye başkanı Hasan Melek’in çabalarıyla Maraş Caddesi 30 numaradaki bina, TRT’ye tahsis edildi. Radyo, Bölge Müdür Vekili Nevzat Balım zamanında bu yeni binaya taşındı.

1996 yılında Ticaret ve Sanayi Odası binasının en üstteki dört katına taşınan Trabzon Bölge Radyosu, beş yıl da buradaki yetersiz koşullarda görev yaptıktan sonra, 18 Mart 2001 tarihinde, 1987’de kamulaştırılmış Söğütlü mevkiindeki araziye inşa edilen “TRT Trabzon Prodüksiyon Merkezi”ne taşındı. Bu yeni hizmet binasında, iki radyo stüdyosu, bir televizyon stüdyosu, teknik ölçü-bakım atölyesi, idari birimler, misafirhane, yemekhane gibi bölümler bulunuyor. 25 Haziran 2008’de yapılan kanun değişikliğiyle TRT’nin bölge müdürlükleri kaldrıldı, bunların yerine müdürlükler ve haber büroları kuruldu.

TRT Trabzon Radyosu, bölge genelindeki FM vericileriyle geniş bir dinleyici kitlesine ulaşan radyo, Sarp’tan Sinop’a kadar uzanan bölgede, insanımızın gözü, kulağı, sesi olmaya çalışıyor. Uydu ve internet yayınları sayesinde, dünyanın her yerindeki dinleyicilere, bilhassa gurbetçilere de ulaşıyor.

TRT Trabzon Radyosu, en yeni dijital ses teknolojilerinin kullanıldığı stüdyolarından, haftanın her günü, TRT Radyo-1 yayını içinde yer alan “Merhaba Karadeniz” programıyla bölge insanına sesleniyor. Yine her gün, TRT Türkü kanalında yayınlanan “Karadeniz’den” programıyla, bilhassa yöremizin müzikal ürünlerini tüm ülkedeki dinleyicilerle buluşturuyor. Radyo ayrıca, bünyesindeki Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Çok Sesli Müzik korolarında, çocuklara ve gençlere müzik eğitimi veriyor.

Patikaa.com olarak yarım asrı deviren TRT Trabzon Radyosu’nun bu çok özel gününü kutluyoruz. Nice 50’li yıllara…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

#

TRT TRABZON RADYOSU 50 YAŞINDA!” için 1 yorum

  1. ibrahim : diyor ki:

    bölgemizin 1978 buyana çok güzel yayınlar yapan hizmet veren dinleyicisini dinlendiren bir Trabzon Radyosu idi.. ama şimdi Trabzon radyosunu dinleyemez olduk dinleyicileri olarak, artık televizyon yayınları bunun önüne geçmiş, tabiki televizyonlara her türlü radyo istasyonları var ama yaylaya, yaylalara çıktığımız zaman elimizde radyo hiç bir yayın yok. Konumuzun özüne gelecek olursak saban açıyor 12de veya 1 e kadar yapıp kapatıyor yayın, bu güzel ilimizin Trabzon Radyosunun geçmiş yıllarda da olduğu gibi yayın yapmasını canı gönülden istemekteyim. Bu katılımlarımı bu görüşüme değerlendirilirse memnun olurum, teşekkür ederim. Tonya İbrahim cora