• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TUNCA’DA ARTIK MOVRİ YAYLA ŞENLİKLERİ YAPILACAK

Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesinde, Tabiat Park Projesiyle birlikte Movri Yayla Şenlikleri yapılmaya başlandı.


tuncamovri1Rize’nin Ardeşen İlçesine Bağlı Tunca Beldesinde, 1.Movri Yayla Şenliği yapıldı. Hatırlanacağı üzere Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Türkiye’nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kurduklarını bunlardan birininde Tunca Vadisinde olacağını söylemişti. İşte o açıklama sonrası proje uygulanmaya başlandı. Bu projeyle birlikte Movri Yayla Şenliğide hayata geçti.

Tunca Movri Yaylasına giden binlerce Tuncalı ve davetli topluluğu muhteşem bir gün geçirirken yaylaların o eşsiz güzelliğini, bol oksijenli temiz havasını, berrak sularını ve yöresel lezzetlerini de tatma fırsatı buldular.
Tunca Tabiat parkı ile gündeme gelen Movri yaylasında yapılan şenliğe Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda davetli katıldı.

tuncamovri3Şenlik için gelen misafirler önce, eskiden yaylaya göçü için kullanılan patikada yürütüldü daha sonra, Tunca’ya özgü yöresel kıyafetler giyen Tuncalı bayanlar tarafından hazırlanan yöresel lezzetler tattırıldı. Son olarakta tulum eşliğinde horon oynandı.

Kaynak: Salih Navdar – ardeseninsesi.com

tuncamovri2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?