• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

12 Ağustos 2015

TURİZMDE YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

DOKA Dönem Başkanı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün başkanlığında, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Giresun Valisi Hasan Karahan ve Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun katılımı ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi.


TURİZMDE-YÜKSELİŞ-DEVAM-EDİYOR-2Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Dönem Başkanı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz başkanlığında gerçekleştirildi.

DOKA’nın 2015 yılı başında bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması adına lokomotif sektör olarak değerlendirilen turizmin geliştirilmesi amacıyla proje teklif çağrısına çıktığını kaydeden Vali Öz, “Bu mali destek programları kamu kesimi ve özel sektöre yönelik ayrılmış programlar dâhilinde kamu için 15 milyon TL ve özel sektör için 18 milyon TL dir” dedi.

Tarihi, Kültürel ve Doğal Değerlerin Korunması ve Geliştirilmesi Mali Destek Programına 41 proje başvurusunda bulunulduğunu açıklayan Vali Öz, Yenilikçi Yöntemlerle Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programına ise 112 proje başvurusu yapıldığını söyledi.

Vali Öz, konuşmasına şöyle devam etti: “Gümüşhane Üniversitesi’nin başvuru sahibi olduğu proje kapsamında bölgemizin/ülkemizin ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak ve Gümüşhane’nin organik tarımda cazibe merkezi haline gelmesi temel amacıyla Gümüşhane ili Kelkit İlçesinde 87.475 m² alanda Gümüşhane Organik Tarım Uygulama ve Araştırma Merkezinin alt yapısının kurulması amaçlamaktadır. Projenin bütçesi yaklaşık 5 milyon TL’dir ve Ajansımızdan 3 milyon 749 bin 250 TL destek talep edilmektedir. Ayrıca “Bölge Organik Ürün” imajının oluşturulması ve dış satım noktasında markalaştırma çalışmalarının yürütülmesi adına önem arz ettiği düşünülmektedir. Projenin hedef grubunda toplamda 232 üretici KOBİ bulunmaktadır. Proje kapsamında;
– İdari Birim, Süt Ürünleri İşleme Merkezi, Bal Paketleme Ünitesi, Çiftçi Eğitim Merkezi ve Misafirhane,
– Yetiştirme ve Üretim Seraları (2 Adet), Mantar Üretim Ünitesi, Tavuk Kümesi, Yem Kırma ve Hazırlama Ünitesi,
– Laboratuvar, Sosyal Alan, Gübre Depolama Ünitesi, Satış Mağazası ve Kafeterya, Uygulama Bahçesi bölümleri bulunacaktır.
– Proje dâhilinde toplamda; 4.000 m²’ lik çevre düzenlemesi, mekanik tesisat ve elektrik tesisatı, çevre aydınlatması ve ağaçlandırma işi yapılacaktır.”

TURİZMDE-YÜKSELİŞ-DEVAM-EDİYOR-3Vali Öz, Türkiye’ye gelen turist sayısı ve otellerdeki doluluk oranında yaşanan düşüşe rağmen DOKA’nın yurtdışı ve yurtiçinde yapmış olduğu tanıtım çalışmaları ve pazar araştırmaları sonucunda bölgemizde turizm konaklama tesislerinin doluluk oranında ve gelen turist sayısında yüzde 15 artış yaşandığını söyledi.

Rize Valisi Ersin Yazıcı ise, bu çalışma gününde Doğu Karadeniz Bölgesi’ne iyi ve güzel olan her şeyi getirme yolunda önemli adımlar atılmış olması temennisinde bulunarak, başvurusu yapılan projeleri değerlendireceklerini, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

DOKA merkez binasında yapılan toplantıya Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon Valileri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?