• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

14 Mart 2015

TURİZM’DEN GÜMÜŞHANE’NİN DE FAYDALANMASININ ZAMANI GELDİ

Gümüşhane’de yeni turizm sezonunda yapılacak olan çalışmaların belirlenmesi amacıyla, sektör temsilcileriyle istişare toplantısı yapıldı. Vali Yavuz “Turizm hareketliliğinden Gümüşhane’nin de faydalanmasının famanı geldi” dedi.


Turizm’den-Gümüşhane’nin-De-Faydalanmasının-Zamanı-Geldi-4Yeni turizm sezonunda Gümüşhane’de yapılacak olan çalışmaların belirlenmesi amacıyla, sektör temsilcileriyle istişare toplantısı yapıldı.

Vali Yücel Yavuz başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, otel işletmecileri, il ölçeğinde turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, seyahat acenteleri ve turizme taraf olan kurum müdürleri katıldı.

Turizm’den-Gümüşhane’nin-De-Faydalanmasının-Zamanı-Geldi-1Gümüşhane’de birinci önceliğin turizm sektörü ikinci önceliğin de tarım sektörü olduğunu vurgulayan Vali Yavuz, Gümüşhane’ye geldiği günden itibaren bu iki sektör üzerinde çalışmalar yaptığını belirterek, “Son yıllarda açılan tünellerle ve yapılan yollarla Gümüşhane’de turizmin önündeki engeller kalktı, tarihi, turistik ve kültürel değerlerimiz de ortaya çıkarılıyor. Gümüşhane merkez ve diğer tüm ilçelerimizde yaşayan insanlarımız bu sektörden artık doğrudan fayda sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Gümüşhane’nin, temiz ve dingin ortamının yanı sıra bitkisel ve hayvansal ürünlerinin lezzeti ve kalitesinden şüphe edilmeyen ender bölgelerden olduğunu ifade ederek, bir an önce sıcak para girişi ve ekonomik sirkülasyonun nasıl sağlanacağının üzerine çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Karaca Mağarası’na gelen turist sayısının 62.500 olduğunu ancak bu turistlerin büyük bir bölümünün Gümüşhane merkezine hiç uğramadığını dile getiren Vali Yavuz, Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda Arap turizminden, doğa turizminden ve kültürel turizmden kaynaklanan hareketlilikten Gümüşhane olarak da istifade edilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Turizm’den-Gümüşhane’nin-De-Faydalanmasının-Zamanı-Geldi-2Turizm işletmecilerinden, sorunları ve çözüm yollarını önce tartışıp ardından icraata geçirmelerini isteyen Vali Yavuz, Gümüşhane’de konaklama sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyerek, “Turizm acentelerini ve büyük tur firmalarını Gümüşhane’ye çağıracağız ve Karaca Mağarası’na gelen turistleri Gümüşhane merkeze de getirteceğiz. Böylece esnafımız doğrudan ekonomik fayda sağlayacak. Otel sahipleri de bu konu üzerine biraz daha düşünmeli ve otellerini bu konsepte uygun hale getirmeli.” dedi.

Tescilli kültür varlıkları anlamında, Gümüşhane’de restore edilebilir durumda olan konakların tespit edildiğini ve Balyemez, Ataç ve Özdenoğlu Konaklarında olduğu gibi, Kadirbeyoğlu Konağı’ndan başlamak üzere konakların kamulaştırılıp restorasyonu yapıldıktan sonra yine özel sektöre kiralanacağını belirten Vali Yavuz, konakların ikamet veya konaklama anlamında değil gezilebilir, görülebilir ve Gümüşhane’nin tarihini anlatır mekânlar olması gerektiğini ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?