• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TÜRK-FRANSIZ EDEBİYAT ÖDÜLÜ RİZELİ GÜNDAY’IN

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü’nün bu yıl ki kazananı ‘Ziyan’ adlı romanıyla aslen Rize Çamlıhemşinli olan Hakan Günday oldu. Günday ödülünü Fransa’da törenle aldı.


HakanGünday2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Her yıl Türkiye konulu roman veya deneme kaleme alan Türk veya Fransız bir yazara verilen Türk-Fransız Edebiyat Ödülü’nün bu yıl ki kazananı ‘Ziyan’ adlı romanıyla aslen Rize Çamlıhemşinli olan Hakan Günday oldu. Günday ödülünü Fransa’da düzenlenen törende aldı.

Paris’teki törende konuşma yapan Türk-Fransız Edebiyat Ödülü Komitesi Başkanı gazeteci-yazar Kenize Murad gecede ödülün her yıl Türkiye konulu roman ve ya deneme yazıları arasından seçilen Türk ya da Fransız yazara verildiğini söyledi.

Ödülü kazanan Hakan Günday ise ‘Ziyan’ adlı romanına verilen ödül için teşekkür etti. Günday, davetlilere kitabını da imzaladı.

Ödül töreni sonrasında davetlilere resepsiyon verildi.

Hakan Günday Kimdir

29 Mayıs 1976’da Rodos’ta doğan yazar Hakan Günday Aslen Rize Çamlıhemşinli. Günday ilköğretimini Brüksel’de tamamladı.
Ankara’da Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdi ve daha sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı.
Ertesi yıl Universite Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler bölümüne geçti. Sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’e girdi. İlk romanı Kinyas ve Kayra’yla (2000) edebiyat çevrelerinin ilgiyle izlediği ve kendi okur kitlesini yaratan bir yazar olan Günday’ın eserleri, Doğan Kitap tarafından yayımlanmaktadır.

Romanları:
Zargana (2002), Kinyas ve Kayra (2003), Piç (2003), Malafa (2005), Azil (2007), Ziyan (2009), Az (2011), Daha (2013)

Ayrıca Istanbul Dot’da tiyatro oyun yazarı olarak görev yapmaktadır.

İlk oyunu olan Malafa 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterime girmiştir (2010).

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?