• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TÜRKİYE ÇAY ŞAMPİYONASI RİZE’DE YAPILACAK

Rize’de 8. Çay ve Yaz Sporları Festivali kapsamında 25-27 Ağustos 2016 tarihleri arasında Rize’de Türkiye Çay Şampiyonası yapılacak.


TürkiyeÇayŞampiyonası2016-2Çayın Başkenti Rize’de Türkiye Çay Şampiyonası düzenlenecek. Yarışmaya çay eksperliği, çay ekonomisi, gıda, turizm lise veya meslek okul mezunları, çay sektörü mensupları, çay evleri, restoran veya hizmet sektöründe çalışan en az lise mezunu 18 – 35 yaş arası bay-bayan kişiler katılabilecek.

Rize Ticaret Borsası yaptığı yazılı açıklama ile düzenlenecek yarışmanın demleme, eşleşme ve tadım şeklinde üç farklı kategoriden oluşacağını, 22 Ağustos 2016 tarihine kadar başvuruların kabul edileceğini, 25-26 Ağustos 2016 tarihleri arasında ön elemelerin yapılacağını, 27 Ağustos 2016 tarihinde de finalin Rize Ticaret Borsası’nda yapılacağı duyuruldu.

Yarışma sonucunda; her kategori için birinciye 50 kg, ikinciye 30 kg, üçüncüye 20 kg olmak üzere toplam 300 kg kuru çay verilecek. Ayrıca yarışma birincisi Türkiye’yi temsil etmek üzere uluslararası Çay Şampiyonası Yarışması’na gönderilecek.

TürkiyeÇayŞampiyonası2016-3İŞTE YARIŞMA İÇERİĞİ

Yarışma Kategorileri:
1. Demleme ve Sunum Yeteneğinin Değerlendirilmesi: Bu kategoride yarışmacıya tarafımızdan verilmiş olan paket çay ile belirli sürede çayı demlemesi ve sunması istenmektedir. Yarışmacının servis öncesi hazırlığı, sunumu, demleme tekniği ve kendi yorumu ile anlatacağı demleme şekli değerlendirilecektir. Sunumunda kullanacağı malzemeler (çay bardağı, çay tepsisi vs. gibi) yarışmacıya aittir.

2. Çay Eşleşme (Çay İle İkram): Bu kategoride yarışmacının kendi hazırladığı çay harmanı ile çayın yanında sunulabileceği alternatif ürünler(baklava, kurabiye, kek vs gibi) ve bu ürünün çay ile uyumluluğu değerlendirilecektir. Yarışmacının sunum sırasında kullanacağı malzemeler kendisine ait olacaktır. Yarışmacıya belirli süre ile kedine özgü sunumu yapması istenecek ve değerlendirilecektir. Sunumda artistik hareketler, kendine özgü kıyafetler vb. farklı temalar kullanılabilecektir.

3. Tadım (Tadım Analizi ): Bu kategoride tarafımızdan 10 adet farklı tatlarda çaylar hazırlanacaktır. Belirli süre ile kodlanmış bu çaylar yarışmacılara tattırılacaktır. Sonrasında yarışmacılara hazırlanmış 10 çay içerisinden 5 tanesi tattırılacak ve başta tatmış olduğu kod numarasını bulması istenecektir.

Puanlama: Her kategori 1 (Düşük) – 5 (En Yüksek) puan olmak üzere ayrı puanlanacaktır. Her kategorinin birincisi, ikincisi ve üçüncüsü seçilecektir.

Yarışmaya katılım şartları:
Yarışmaya çay eksperliği, çay ekonomisi, gıda, turizm lise veya meslek okul mezunları, çay sektörü mensupları, çay evleri, restoran veya hizmet sektöründe çalışan en az lise mezunu 18 – 35 yaş arası bay- bayan kişiler katılabilecektir.

Yarışma Tarihleri:
01 -22 Ağustos 2016 tarihleri arası başvurular yapılacaktır.
25-26 Ağustos 2016 tarihleri arasında ön elemeler yapılacaktır.
27 Ağustos 2016 tarihinde Final Rize Ticaret Borsasında yapılacaktır.

Ödül: Yarışma sonucunda ödül dağılımı; her kategori için birinciye 50 kg, ikinciye 30 kg
Üçüncüye 20 kg olmak üzere toplam 300 kg kuru çay verilecektir. Büyük Ödül: Yarışma birincisi Türkiye’yi temsil etmek üzere uluslararası Çay Şampiyonası Yarışmasına gönderilecektir.

Başvuru Yeri ve İletişim: Rize Ticaret Borsası, Tel: (464) 217 43 13 E-mail:k.k.ayfer@gmail.com
İlgili kişi: Laboratuvar Müdürü Ayfer KIYAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?