• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Ekim 2014

BAL ÜRETİMİNDE 2.SIRADAYIZ

Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak, dünyada Çin’den sonra en fazla bal üretiminin Türkiye’de gerçekleştirildiğini söyledi.


balda2.ciyiz-4Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’da yürütülen proje, yatırım, hizmet ve çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla kurumlara yaptığı ziyaretler kapsamında, Türkiye’nin ilk ve tek Arıcılık Araştırma İstasyonu’nu ziyaret etti.

İl merkezine 12 km mesafede, Ordu-Sivas karayolu üzerindeki Dedeli Köyü sınırları içerisinde 87 dekarlık bir alan üzerinde 1994 yılında kurulan Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu’nu ziyaret eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, kurum çalışmaları hakkında Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgi aldı.

balda2.ciyiz-2Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün fuaye alanında sergilenen ve Türkiye’nin değişik yörelerinde halen kullanılmakta olan kovan çeşitlerini inceledi. Kovan çeşitleri ve polen toplama tuzakları ile ilgili Vali İrfan Balkanlıoğlu’na bilgi veren Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak, dünyada Çin’den sonra en fazla bal üretiminin Türkiye’de gerçekleştirildiğini, Ordulu arıcıların ürettiği bal miktarının 109 ülkenin ürettiği bal miktarından daha fazla olduğunu söyledi. KONAK, geçtiğimiz yıllarda İl Özel İdaresi kaynaklarıyla arıcılara dağıtımı yapılan polen toplama tuzakları ile geçen yıl 30 ton polen üretimi yapılarak, arıcılara ek gelir sağlandığını kaydetti.

Ordu Arcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü çalışmalarıyla ilgili Vali İrfan Balkanlıoğlu’na bilgi veren Feyzullah Konak, kurum bünyesinde 27’si teknik, 14’ü memur, 30’u işçi olmak üzere toplam 71 personelin görev yaptığını, kurumun arıcılık ve arı ürünleri konusunda her türlü çalışmayı yerine getirdiğini, kurum bünyesinde kurulan laboratuarlarda Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ndeki analizlerin yapıldığını, varroa, AYÇ, AvYÇ, Nosema, Trake akarı gibi arı hastalıklarının tedavi yöntemleri geliştirildiğini, ana arılarda yapay tohumlama çalışması yapıldığını söyledi.

balda2.ciyiz-3Feyzullah Konak, 2004-2014 yılları arasında gerçekleştirilen proje ve eğitim faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi. 16 projenin sonuçlandırıldığını, 16 projenin ise devam ettiğini belirten Konak, devam eden projeler içinde en önemlisinin Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında kabul edilen ve uygulanmaya başlanan yaklaşık 10 milyon Avro bütçeli ‘Arım, Balım, Peteğim’ projesi olduğunu söyledi.

Türkiye’de bir ilk olan proje sayesinde Ordu, Giresun, Samsun, Sinop, Trabzon ve Rize illerindeki arıcıların ürettikleri balların değerlendirileceğini vurgulayan Feyzullah Konak, proje kapsamında yapılacak tesisler ve laboratuarlarda arı sütü, polen ve propolis gibi arı ürünlerinin elde edileceği ve gerekli analizlerin yapılacağını söyledi.

balda2.ciyiz-6İnşaat çalışmaları devam etmekte tesislerde, akredite laboratuar, bal paketleme (petek, süzme, krem, karışım vb.), polen temizleme ve paketleme, propolis işleme değerlendirme, arı sütü değerlendirme ünitesi, hammum ve temel petek ünitesi, pazar Ar-Ge Merkezi kurulacağını ifade eden Konak, “Arım, Balım, Peteğim’ projesinin tamamlanmasıyla birlikte 81 kişiye istihdam, sektörde markalaşma, uluslararası arı ürünleri değerlendirme merkezi, üretim çeşitliliği sağlama, nitelikli eleman kaynağı oluşturma, sektörde bilimsel çalışma merkezi olma, 73 olan sektördeki KOBİ sayısının 150’e çıkması sağlanmış olacak” dedi.

Kurum bünyesinde kurulan bal paketleme tesisiyle ilgili de bilgi veren KONAK, “2009 yılında Kurumumuz tarafından hazırlanan yerel proje ile Ordu Valiliği, Ordu İl Özel İdaresi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından polen, arısütü ve sözleşmeli bal üretimi projeleri kapsamında Müdürlüğümüzde bal paketleme tesisi kuruldu. ‘Arım, Balım, Peteğim’ projesi öncesinde başlanılmış olan bu çalışma sonuçlandırılmış bulunmaktadır. Bu proje ile Kurumumuzda özellikle bal konusunda paketleme, depolama, kristalizasyon ve farklı orijinli balların özelliklerinin tespiti çalışmalarında kurumsal fayda sağlanması amaçlanmıştır” diye konuştu.

balda2.ciyiz-5Kurum tarafından gerçekleştirilen yayın ve eğitim faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Konak, “2008 Yılından itibaren 6 ayda bir Arıcılık Araştırma isimli dergimiz yayınlanmaktadır. 2004-2014 yılları arasında Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde sonuçlanan 14 projenin proje sonuç kitapçığı yayınlanmıştır. Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü arıcıları ve tüketicileri bilgilendirmek amacıyla 12 liflet adet yayınlamıştır. Kurumumuzda 2004-2014 yılları arası Yurtiçi ve Yurt dışı olmak üzere toplam 2361 kursiyer’e eğitim verilmiştir. TİKA kapsamında Gürcistan, Kamerun, Özbekistan ve Sudan ülkelerinde arıcılık yapan kursiyerlere, Arı Yetiştirici Birliklerine ve Bakanlığımız Teknik personellerine mesleki eğitim kursları verilmiştir.

Ordu Arcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak’ın verdiği brifingin ardından bir değerlendirmede bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Arıcılık Araştırma İstasyonu, Türkiye’de tektir. Türkiye’de 1 numara olan ve Ordu’da kurulan bu kurumun mazisi eskiye dayanmakla beraber son yapılan AB projesiyle daha bir fonksiyon kazanacak” dedi.

balda2.ciyiz-7“Arım, Balım, Peteğim” projeni de değerlendiren Vali Balkanlıoğlu, “Bir AB hibe projesi olan ‘arım, Balım, Peteğim’ projesi yaklaşık 10 milyon Euro. Bu projeyle mekânsal bazda iyileştirmeler ve yenileştirmeler, büyük binalar ve bu binaların içinde arıcılıkla ve arıyla ilgili her türlü sorunu çözen, ürünleri değerlendiren bölümler yapılacak. Bal paketleme tesislerinde, kahvaltı tipinden sanayi tipine kadar ambalajlamalar yapılacak. Türkiye’de ve birçok ülkede arı dendiğinde sadece bal akla geliyor. Hâlbuki arının arı sütü, polen, propolis gibi çok daha şifalı ürünleri de var. Bunların büyük bir bölümü bilinmiyor. Ekonomik açıdan bunların değerlendirileceği tesisler kurulacak. Gelecek sene hizmete açılacak olan yatırımla, Türkiye çok güzel bir tesise kavuşacak” dedi.

Arıcılık ve bal üretimi konusunda Ordu’nun iddialı bir il olduğunu vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’da arıcılık yapan çok sayıda çiftçimiz var. Gezgin arıcılarımız var. Ordu, arıcılık alanında ve bal üretiminde Türkiye’nin en önde gelen illerinden birisi. Fakat Türkiye arıcılıktan elde edeceği geliri ve verimin yüzde birini bile değerlendiren bir ülke değil aslında. Üzerinde iyi durulursa, insanlara bu konularda bilimsel esaslara uygun fenni anlamda bilgiler verilirse Türkiye bal üretimini ve ihracatını yüze katlayabilir. Dolayısıyla çiftçimizin cebine daha fazla para girer. Bu anlamda Ordu Arcılık Araştırma İstasyonumuzda çok başarılı çalışmalar yürütülüyor. Kurum müdürümüz Feyzullah beyi ve tüm çalışanlarını tebrik ediyorum” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, sunulan brifingin ardından “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında yapımı devam eden tesislerde, bal paketleme tesisinde ve mobil arıcılık için tır dorsesine monte dilen arı peteklerini yerinde inceledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?