• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

27 Nisan 2016

TÜRKİYE, GÜRCİSTAN’DAN TOPRAĞINI GERİ ALDI

Türkiye ile Gürcistan arasında sınır olan Çaksu Deresi’nin 40 yıl önce yatağının değişmesi sonucu, 15 dönümlük arazinin Gürcistan’da kalmasının ardından başlatılan hukuk mücadelesini Türkiye kazandı.


Türkiye-Gürcistan-toprakTürkiye, Gürcistan’dan tam 40 yıl sonra toprağını geri aldı. İki ülke arasındaki sınırı belirleyen Çaksu deresi’nin yatağı değişti Türkiye 15 dönümlük arazisini (yaklaşık 15 futbol sahası) kaybetti.Kaybedilen toprağın davası sonucu Türkiye kaybettiği toprağına 40 yıl sonra tekrar sahip oldu.

Ardahan’ın Gürcistan sınırında yaklaşık 40 yıl önce ortaya çıkan arazi sorunu nihayet çözüldü. Çaksu deresinin yerinin değişmesiyle anlaşma gereği sınır kabul edilen topraklar 15 dönüme yakın Gürcistan’a geçmişti.Heyetler arası yapılan anlaşmada sonuca varıldı.40 yıl sonra Türkiye sahip olduğu toprakları geri aldı.Yapılan sınır tespit çalışmalarından sonra derenin eski yatağı uzmanlaca tespit edildi.Yapılacak çalışma ile Çaksu deresinin eski yatağına geri alınmasına ve 15 dönümlük arazinin tekrar Türkiye’ye verilmesine karar verildi.

İki ülke arasında imzalanan protokolde Çaksu deresinin bulunduğu bölgedeki çalı maki ottan oluşan bitki örtüsü temizlenecek ve dere yatağı 90 metre geri çekilerek sınır tekrar belirlenmiş olacak.

Çaksu deresinin bulunduğu bölgedeki arazinin sahibi 78 yaşındaki Süleyman Çelik basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik; “Derenin yer değiştirmesi sonucu arazisini kaybettim. Toprak kaybetmek bana büyük acı veriyordu. Yıllar önce Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne durumu bildirdim ama yeterince ilgilenmedikleri için iş bu zamana kaldı. Ben de, Ankara’ya bakanlıklara dilekçe göndererek durumu bildirdim. Bunun üzerine 2013 yılında bir heyet gelerek ilk tespit çalışmasını yaptı. Gürcü ve Türk yetkililerinden oluşan komisyon, bu konu üzerinde çalışarak topraklarımızın geri verilmesine yardımcı oldular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah devletimize zeval vermesin. 40 yıl sonra toprağıma kavuştum.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?