• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Ekim 2014

TÜRKİYE İLE GÜRCİSTAN ARASINDA ENERJİ KÖPRÜSÜ

Anadolu Grubu 185 milyon dolarlık yatırımla Gürcistan’da yaptığı Paravani Hidroelektrik Santrali ile iki ülke arasında enerji köprüsü kurdu. Türk işadamlarının yurtdışında kurduğu ilk hidroelektrik santrali olan işletmeden üretilen elektrik Türkiye’nin cari açığına katkı sağlayacak.


A.G-elektrik-gürcistan1Bugün Gazetesinden Mustafa Yağmurlu’nun haberine göre; Anadolu Grubu Gürcistan’ın Ahıska bölgesindeki, Türkiye-Gürcistan sınırına 25 kilometre uzaklıktaki Paravani nehrine 185 milyon dolarlık yatırımla inşa ettiği Paravani Hidroelektrik Santrali hizmete girdi.

160 BİN AİLE AYDINLANACAK

Açılış töreninde konuşan Anadolu GrubuYönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, 90 MW (megavat) kurulu güce sahip santralin yıldaortalama 410 milyon kilovat-saat elektrikenerjisi üreterek, yaklaşık 160 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Türkiye’den doğan, Kura Nehri’nin, Paravani kolu üzerine kurulan santralde üretilecek elektrik, yılın 9 ayında Türkiye’ye, 3 ayında ise Gürcistan’a iletilecek. Böylelikle, Türkiye ilk kez, enerji ihtiyacının bir bölümünü komşu ülkede yaptığı bir yatırımla karşılamış olacak. Özilhan, 4yılda tamamlanan satralle birlikte Anadolu Grubu olarak bu güne kadar Gürcistan’a 350 milyon dolar yatırım yaptıklarının bilgisini verdi.

A.G-elektrik-gürcistan2YABANCILARA KOLAYLIK

Özilhan, Gürcistan’da gerçekleştirdikleri bu yatırımın ilk adım olduğunu belirterek şunları söyledi: “Burada yabancı yatırımcıya çok büyük imkanlar sağlanıyor. Dış yatırıma oldukça açık bir ülke. Biz Gürcistan’da ilk olmanın avantajlarını yaşadık. Bu projede genelde geçerli olan yap-işlet-devret modelinden farklı bir durum söz konusu. Yaptığımız santrali devretmiyoruz. Baraj sonsuza kadar bizim. İlk 6 yılda projenin kendisini ödemesini bekliyoruz. Gürcistan’da şu anda somutlaşmış 2-3 proje üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz 2020’ye kadar 400-500 milyon dolar yatırımla 500 megavat kurulu kapasiteye ulaşmak.”

A.G-elektrik-gürcistan3YATIRIMCILARIN ÖNÜNÜ AÇTI

Açılış töreninde konuşan Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili ise santralin ülkesine yapılan en büyük yabancı yatırım olduğunu belirterek tesisin Gürcistan’ın enerji sistemine özgürlük kazandıracağını kaydetti. Garibaşvili, bu yatırımı gören bir çok Türk ve yabancı yatırımcının Gürcistan’da yatırım yapmak için kendilerine başvurduğunu belirtti.

LOKOMOTİF SEKTÖR OLACAK
Enerji Bakanı Taner Yıldız ise iki ülke arasındaki 1,5 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin bu gibi yatırımlarla hızla artacağını ve enerjinin iki ülke arasında lokomotif sektörlerin başında yer alacağını kaydetti.

A.G-elektrik-gürcistan4ÇED YATIRIMCIYA GERİ ADIM ATTIRDI
Türkiye’de son dönemde projelerin ÇED raporlarıyla ilgili yaşanan gecikmelerle ilgili soruya Tuncay Özilhan şöyle cevap verdi: “Türkiye’de nükleer ve HES projelerine karşı ciddi bir çevre hassasiyeti gelişti. Bu durum yatırımcıyı bir bakıma geri tutuyor. Yeni yatırımlar için hevesimizi kırıyor. Örneğin bu bölgede çok yoğun bir nüfus yok, çevre üzerinde hassasiyetle durduk. O nedenle HES’lerde ağırlığı Gürcistan’a vereceğiz.” Elektrikte %10 daha zam olmalı Elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9’luk zamla ilgili görüşü sorulan Özilhan, “Daha da zam olacak. Çünkü ertelenmiş zamlar var ve bunların olması lazım. En azında yüzde 10 zam olmalı” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?