• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TÜRKİYE’NİN BÜTÜN PASTACILARI ÇAMLIHEMŞİN’DEYDİ

Yetiştirdiği pasta ustaları ile Türkiye’nin dört bir yanında adını duyuran Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Fırtına Vadisi’nde 2’inci Uluslararası Pastacılar Festivali düzenlendi.


ÇamlıhemşinPastaFest-2016-2Rize’de Uluslararası Pastacılar Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Marsa ve Katsan ana sponsorluğunda gerçekleştirilen festivalde pastacılar, 1800’lü yıllardan beri fırıncılığın ve pastacılığın merkezi olan Çamlıhemşin’de ikinci kez ağırlandı.

ÇamlıhemşinPastaFest-2016-3Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği’nce bu yıl 2’incisi düzenlenen Uluslararası Pastacılar Festivali, katılımcıların aşçı kepi ve önlüğü giyerek, tulum eşliğinde gerçekleştirdiği kortej yürüyüşü ile başladı. Belediye önünden başlayan yürüyüşte katılımcılar, türküler söyleyerek tulum eşliğinde horon oynadı. Bir kilometrelik kortej yürüyüşünün ardından kemer köprüye ulaşan katılımcılar, köprü üzerinde pasta kesti. Ustaların hazırladığı birbirinden lezzetli pastaların sergilendiği etkinlikte köprüye kadar tekerlekli araç üzerinde taşınan dev pastanın içerisinden tulum çalan bir kişinin çıkması alışılmamış ve farklı görüntülere sahne oldu. Pastaların tadına bakanlar daha sonra pasta savaşı yaptı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar birbirlerine pasta atma yarışına girince çok renkli görüntüler yaşandı.

ÇamlıhemşinPastaFest-2016-5Festivalde yapılan konuşmalarda Çamlıhemşinli pasta ustalarından övgü ile söz edildi, dernek başkanı Metin Biryol, Türkiye’nin en büyük pasta ustalarının sanatlarını konuşturduklarını belirterek gösterilen ilginin kendilerini memnun ettiğini söyledi.

ÇamlıhemşinPastaFest-2016-4Osmanlı döneminde, Çarlık Rusya’sına giderek fırıncılık ve pastacılık mesleğini öğrenen Çamlıhemşinliler, bu ülkede kendi fırın ve pastanelerini açmışlar, kazandıkları paralarla köylerinde lüks konaklar yaptırmışlardı.

1917’deki Ekim Devrimi’nin ardından bir bölümü Rusya’da mahsur kalmış, hatta bazıları Stalin döneminde Rus olmayan diğer azınlıklarla birlikte Sibirya’ya sürgüne gönderilmişlerdi.

Kaçabilen Çamlıhemşinliler yurt dışında Polonya ve İran dolaylarına, yurt içinde ise Anadolu’nun muhtelif yerlerine yerleşerek mesleklerini bugüne dek sürdürmeye devam etmişlerdi.

Foto: Yalçın Şahin

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?